zklepy.pl
Image default

Architekt sukcesów Chicago Blackhawks złożył rezygnację. W tle molestowanie seksualne

Stan Bowman, pełniący funkcję managera generalnego w Chicago Blackhawks, złożył rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Powód? Śledztwo w sprawie molestowania seksualnego, jakie w 2010 roku dotknęło jednego z jego zawodników.

Stan Bowman pełnił funkcję menedżera generalnego Chicago Blackhawks od 2009 roku. Do największych sukcesów bez wątpienia należą trzy Puchary Stanleya, zdobyte w 2010, 2013 i 2015 roku. Ustąpienie ze stanowiska nie jest jednak spowodowane słabymi wynikami Blackhawks, lecz następstwem śledztwa, jakie jest prowadzone w związku z molestowaniem seksualnym jednego z zawodników w 2010 roku. Główny podejrzany – Brad Aldrich – był w tym czasie trenerem odpowiedzialnym za analizę nagrań wideo. Jeden z zawodników złożył skargę w związku z molestowaniem, jednak miała ona zostać zignorowana przez kierownictwo. Były gracz Blackhawks stwierdził także, że Aldrich miał zastraszać go przed jakąkolwiek próbą składania skargi. W trakcie prowadzonego śledztwa przemówił także kolejny (były już) zawodnik Chicago Blackhawks, składając zeznania obciążające zarówno byłego trenera od analizy wideo, jak i cały klub, który zamiast wyciągnąć konsekwencje wobec osoby popełniającej przestępstwo, wystawił list polecający Bradowi Aldrichowi.

W specjalnym oświadczeniu Stan Bowman stara się umyć ręce od odpowiedzialności i zrzuca winę na innych.

Jedenaście lat temu, podczas mojego pierwszego roku jako menedżer generalny, zostałem uświadomiony o potencjalnym nieodpowiednim zachowaniu przez ówczesnego trenera od analizy wideo w stronę zawodnika. Zgłosiłem sprawę do ówczesnego prezydenta, który obiecał zająć się sprawą. Tego roku dowiedziałem się, że chodziło o oskarżenie o molestowanie seksualne. Zaufałem przełożonemu, że podejmie odpowiednie kroki. Patrząc wstecz wiem, że nie zajął się tą sprawą właściwie. Żałuję iż założyłem, że to zrobi – czytamy we fragmencie jego stanowiska (całość dostępna pod poniższym linkiem w języku angielskim).

Jak wynika z materiałów udostępnionych przez prywatne biuro śledcze (które wkrótce będą dostępne w całości), w maju 2010 roku odbyło się zebranie w związku z powyższą sprawą. Na zebraniu tym – oprócz Bowmana – byli obecni również: John McDonough, Joel Quenneville, Jay Blunk oraz Kevin Cheveldayoff, czyli wszystkie najważniejsze, zaraz po właścicielu, osoby związani z Chicago Blackhawks. Będziemy informowali na bieżąco o dalszych losach tej sprawy. Kolejną konsekwencją ostatnich doniesień jest także rezygnacja Bowmana ze stanowiska menedżera generalnego reprezentacji Stanów Zjednoczonych, jaką pełnił pod kątem nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Najnowsze artykuły

NHL: Pittsburgh pewnie wygrywa. “Capitals” bezradne u siebie

Jan Stepiczew

NHL: Grad bramek w Vancouver. Wysoka porażka Edmonton

Jan Stepiczew

Wystartował sezon w NHL. Niespodzianka w Pittsburghu, “Jastrzębie” wygrywają

Jan Stepiczew

Skomentuj