zklepy.pl

Celem powtórka z zeszłego sezonu. Zapowiedź sezonu GKS-u Katowice

GKS Katowice w zeszłym sezonie sięgnął po pierwszego od wielu lat mistrza Polski. Jacek Płachta zbudował bardzo solidną ekipę i nie inaczej jest w tym sezonie. Choć kadra uszczuplała o mocne nazwiska, to wydaje się, że katowiczanie znaleźli solidnych następców.

Historyczne sukcesy

Po raz ostatni katowiczanie świętowali zdobycie mistrzostwa Polski w 1970 roku. Ich tegoroczny sukces nie przeszedł bez echa. Nagrodą za triumf w play-offach był udział w Champions Hockey League. W pierwszych dwóch meczach zaprezentowali się naprawdę znakomicie. Choć pierwszy mecz minimalnie przegrali z Rögle BK, które wygrało zeszłą edycję tych rozgrywek, to w drugim meczu wygrali z o wiele wyżej notowanymi rywalami. ZSC Lions, mający w składzie gwiazdy można śmiało stwierdzić, że światowego formatu został pokonany przez klub z Katowic. To historyczna chwila nie tylko dla klubu, ale i całego polskiego hokeja.

Świeża krew

Z klubem przed sezonem pożegnało się kilku znaczących zawodników. Karierę zakończył Carl Hudson, z kolei Anthon Eriksson zdecydował się na angaż w szwedzkiej ekstralidze, co jest naprawdę ogromnym awansem sportowym. Jednak największą stratą dla GieKSy jest z pewnością utrata Patryka Wronki. „Wronczes” zanotował znakomite play-offy i z pewnością będzie brakować kibicom mistrzów Polski jego polotu, techniki i doświadczenia.

Na ich miejsce ściągnięto zawodników, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z Polską Hokej Ligą. Postawiono przede wszystkim na zawodników z Półwyspu Skandynawskiego. Dobrze zapowiada się transfer Hampusa Olssona, dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi może zrobić sporą różnicę na tafli. Po meczach w CHL na wzmiankę zasługuje także Brandon Magee, który świetnie prowadzi się z krążkiem i może być bardzo trudny do zatrzymania dla rywali.

Celem obrona tytułu

Katowiczanie z pewnością mają predyspozycje ku temu by obronić tytuł mistrzowski. Jacek Płachta to jeden z najlepszych szkoleniowców, którzy pracują przy polskim hokeju. Ma w swojej talii Grzegorza Pasiuta, który mimo wieku nadal jest kluczową postacią nie tylko zespołu, ale całej ligi. Ponadto nie możemy zapominać o Bartoszu Fraszce czy Patryku Krężołku, którzy również dysponują nienaganną techniką i wzorową skutecznością. Sporym atutem tej drużyny jest postać bramkarza. John Murray jest klasowym golkiperem i o tym chyba nikogo nie musimy przekonywać. Im trudniejszy mecz, tym „Jasiu” broni lepiej. Z taką ekipą można spokojnie myśleć o obronie mistrzowskiego tytułu.

Na nich warto zwrócić uwagę

  • John Murray

Rewelacyjny golkiper, który poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Reprezentacyjny bramkarz ma w swoim dorobku świetne występy. Drużyna może czuć się spokojna kiedy wie, że Murray jest w bramce. Bramkarz ten dodaje spokoju i pewności siebie drużynie. Swoimi niebywałymi interwencjami często ratuje zespół od utraty bramki.

John Murray w meczu Champions Hockey League.
  • Grzegorz Pasiut

Kapitan GieKSy wnosi do zespołu ogromną dawkę doświadczenia. Zawodnik ten oceniany jest jako jeden z najlepszych polskich hokeistów. Mimo 35 lat na karku, nadal dyktuje warunki na lodzie. Dysponuje mocnym i celnym strzałem, a także potrafi perfekcyjnie podać do kolegi.

Grzegorz Pasiut podczas meczu z Comarch Cracovią (fot. gkskatowice.eu).
  • Bartosz Fraszko

26-letni napastnik rodem z Torunia, w zeszłym sezonie stworzył tercet śmierci wspólnie z Grzegorzem Pasiutem i Patrykiem Wronką. To ich atak decydował o losach meczu. Popularny „Fracho” świetnie odnalazł się w Katowicach. Swoją wartość podkreślił w meczach Champions Hockey League, w których był wiodącą postacią.

Bartosz Fraszko krótko po zdobyciu bramki. (fot. gkskatowice.eu)

Ruchy transferowe:

Do klubu:

Christian BlomqvistnapastnikWings HC Arlanda2. liga szwedzka
Shigeki HitosatonapastnikTohoku Free BladesAsian League – Japonia
Hampus OlssonnapastnikHC Vita Hästen1. liga szwedzka
Niko MikkolaobrońcaKiekko-Vantaa1. liga fińska
Brandon MageenapastnikFife FlyersEIHL – ekstraliga brytyjska
Teemu PulkkinennapastnikHerning Blue Foxekstraliga duńska

Z klubu:

Filip Wielkiewicznapastnikszuka klubu
Carl Hudsonobrońcakoniec kariery
Anthon ErikssonnapastnikIK Oskarshamnekstraliga szwedzka
Patryk WronkanapastnikComarch CracoviaPHL
Oskar KrawczykobrońcaZagłębie SosnowiecPHL
Szymon MularczyknapastnikKH Polonia BytomMHL
Kalle ValtolaobrońcaCiarko STS SanokPHL
Mateusz MichalskinapastnikComarch CracoviaPHL
Miro-Pekka SaarelainennapastnikRødovre Mighty Bullsekstraliga duńska

Sparingi:

Bilans: 3-3.

10.08.2022 Comarch Cracovia – GKS Katowice 4:2
12.08.2022 GKS Tychy – GKS Katowice 2:0
16.08.2022 GKS Katowice – Comarch Cracovia 3:5
19.08.2022GKS Katowice –Re-Plast Unia Oświęcim 4:6
23.08.2022 Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Katowice 0:2
26.08.2022 GKS Katowice – GKS Tychy 4:2

Najnowsze artykuły

Kiepska selekcja i porażka w przeciętnej grupie. Selekcjoner popełnił kilka błędów

Patryk Paul

Drogie bilety, kiepski marketing. Tak (nie) buduje się polski hokej

Konrad Noworyta

Polska Liga Hokeja Kobiet. „Czy Pan Minister uważa że jest to uczciwe?”

Redakcja

Zostaw komentarz