Emocje do samego końca. Unia Oświęcim utrzymuje pozycję lidera!

Wtorkowy hit nie zawiódł! Po pełnym emocji meczu lidera z wiceliderem więcej powodów do uśmiechu mogą mieć hokeiści Re-Plast Unii Oświęcim. Po wyjazdowym zwycięstwie 5:4 zainkasowali oni trzy punkty oraz utrzymali miejsce na fotelu lidera.

Po reprezentacyjnej przerwie, znów – niczym do telenoweli – mogliśmy zasiąść, by śledzić koleje losu w Polskiej Hokej Lidze. We wtorkowy wieczór uraczono nas starciem lidera z wiceliderem: do Katowic zawitała Re-Plast Unia Oświęcim.

Nikogo nie powinno dziwić, iż od pierwszych minut inicjatywę próbowali przejąć podopieczni Jacka Płachty. Ze śmiałymi próbami gospodarzy dobrze radził sobie jednak Kevin Lindskoug. Bezsprzecznie najbliższy otwarcia wyniku był Bartosz Fraszko, którego od wpisania się na listę strzelców faulem powstrzymał Pyłyp Panhełow-Jułdaszew.

Katowiczanie nie wykorzystali swojej przewagi, a niespełna pięć minut później byli zmuszeni, by bronić się w podwójnym osłabieniu. Po przewinieniu Hampusa Olssona na ławkę kar odesłany został dodatkowo Grzegorz Pasiut, który najprawdopodobniej zbyt żywiołowo oponował przeciw decyzji arbitrów.

Biało-niebiescy nie zmarnowali tej okazji. W rolę egzekutora wcielił się Erik Ahopelto. Fiński napastnik otrzymał krążek przed bramką Murraya i precyzyjnym strzałem zadał pierwszy cios. Dzięki niemu, oświęcimianie mogli zjeżdżać do szatni przy jednobramkowym prowadzeniu.

Na odpowiedź gospodarzy przyszło nam poczekać do drugiej tercji. Grająca w przewadze GieKSa zdołała wyrównać za sprawą Marcina Kolusza. Doświadczony hokeista huknął z dystansu, a Lindskoug został zmuszony, by wyjąć krążek z siatki.

Od 33. minuty ta tercja należała już jednak tylko i wyłącznie do Unii. Ponowne prowadzenie przyjezdnym zapewnił Patryk Noworyta, notując pierwsze trafienie w tym sezonie. Kolejnego gola zapewnił Dariusz Wanat, a po trafieniu Alexandra Szczechury stało się jasne, iż trzy punkty raczej opuszczą dziś Katowice. Scenariusz w powyższych przypadkach był podobny – oświęcimianie bez większych problemów przedarli się przed bramkę Murraya, a ten był bezradny wobec prób rywali. W samej końcówce tercji uratował jeszcze swój zespół przed czterobramkową stratą.

Trzecia tercja przyniosła nam jednak nie lada emocji. W 46. minucie Lindskoug skapitulował po raz drugi po strzale z dystansu, a w rolę strzelca wcielił się Dawid Musioł. W 55. minucie bezpieczną przewagę oświęcimianom przywrócił Andrij Denyskin.

Katowiczanie walczyli jednak do samego końca. Kolejny strzał sprzed niebieskiej przyniósł efekt w postaci gola Macieja Kruczka, a „kontakt” zapewnił Matias Lehtonen. Ambitna końcówka nie wystarczyła jednak GieKSie do sięgnięcia po punkty. Biało-niebiescy utrzymali bezpieczne prowadzenie do końcowej syreny i utrzymali fotel lidera.

GKS Katowice – Re-Plast Unia Oświęcim 4:5 (0:1, 1:3, 3:1)
0:1 – Erik AhopeltoAleksandrs Jerofejevs, Pawło Padakin (14:57, 5/3),
1:1 – Marcin KoluszBartosz Fraszko, Brandon Magee (28:42, 5/4),
1:2 – Patryk NoworytaAndrij Denyskin, Tommi Laakso (32:24),
1:3 – Dariusz WanatAndrij Denyskin, Sebastian Kowalówka (35:56),
1:4 – Alexander SzczechuraMichael Cichy, Teddy Da Costa (37:11),
2:4 – Dawid MusiołBrandon Magee, Marcin Kolusz (45:38),
2:5 – Andrij DenyskinPeter Bezuška, Kristaps Jākobsons (54:44),