zklepy.pl
Image default

Fiński napastnik dołączył do GieKSy. Jego brat występuje w Columbus Blue Jackets

Matias Lehtonen to najnowszy nabytek GKS-u Katowice. 25-letni napastnik występował w zeszłym sezonie pod wodzą Tomka Valtonena, gdzie z Duklą Michalovce zaszedł do półfinału play-offów słowackiej ekstraligi.

Matias Lehtonen niemalże całą swoją karierę dzielił grę między Liigą a Mestis. O ile nie zrobił oszałamiającej kariery w fińskiej ekstralidze (debiutancki mecz zaliczył dla TPS-u, lecz reszta występów przypadła na grę w Tapparze), to może pochwalić się bardzo korzystnymi liczbami na jej bezpośrednim zapleczu.

To również tam rozpoczynał miniony sezon. Wystąpił w 18 spotkaniach TUTO Hockey, notując tyleż samo punktów za 6 bramek i 12 asyst. W lutym po raz pierwszy związał się z klubem spoza jego ojczyzny, przenosząc się do Dukli Michalovce, gdzie obowiązki pierwszego trenera pełni Tomek Valtonen. Lehtonen zagrał w 12 meczach sezonu zasadniczego, zdobywając 3 gole i 3 asysty. Wziął także udział w 12 pojedynkach fazy play-off, gdzie Dukla doszła do półfinału. Przysłużył się tam 1 bramką i 3 asystami.

Roch Bogłowski, dyrektor hokejowej sekcji GKS-u Katowice przyznał, że ceni sobie jego uniwersalność:

Szukaliśmy środkowego napastnika, który będzie przydatny po obu stronach tafli i będzie mógł być wykorzystywany w formacjach specjalnych. W naszej ocenie Matias spełnia te kryteria. Dodatkowo może występować także na skrzydle, co daje większe pole manewru trenerowi.

Hokeista urodzony w Turku święcił największe triumfy za czasów kariery juniorskiej, lecz może poszczycić się także mistrzostwem Mestis (wywalczonym w 2017 roku z SaPko) oraz brązowym medalem Liigi zdobytym dwa lata później z Tapparą. Jego starszy brat, Mikko, również uprawia hokej na lodzie. To mistrz świata sprzed dwóch lat, a jeszcze do niedawna kluczowy zawodnik fińskiego Jokeritu. W minionym sezonie otrzymał swą szansę w NHL, debiutując w barwach Toronto Maple Leafs, a następnie przeniósł się do Columbus Blue Jackets.

matias-lehtonen-card

Najnowsze artykuły

Polacy postawili twarde warunki! Świetna postawa na tle gwiazd NHL

Kacper Tomasz Langowski

Paś: Jesteśmy pozytywnie nastawieni

admin

THL: Powrót ograniczeń dla zawodników zagranicznych i kadry U20

Mikołaj Pachniewski

Skomentuj