Znajdziesz nas też tutaj:
hcredstar.com

Hokej zagraniczny

Jest decyzja IIHF. Chiny jednak zagrają na ZIO

Reprezentacja Chin w hokeju na lodzie wystąpi na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie.

Chińczycy zagrają w grupie A, mając za rywali: Kanadę, USA oraz Niemcy. Dla gospodarzy będzie to pierwszy w historii udział w Igrzyskach Olimpijskich. Reprezentacja Chin sklasyfikowana jest obecnie na 32. miejscu w światowym rankingu i występuje w dywizji IIA, czyli na czwartym szczeblu światowego czempionatu.

Chińczycy prawo gry w turnieju hokeja na lodzie otrzymali w 2018 roku, jako organizatorzy igrzysk. W tym roku pojawiły się jednak wątpliwości, czy udział gospodarzy ma sens, wobec pojawienia się graczy z NHL podczas tej imprezy. Były głosy mówiące, że Kanadyjczycy mogą zagrać w trójkę, a i tak rozgromiliby Chińczyków. Światowe władze postawiły zatem ultimatum, by gospodarze wzmocnili swoją kadrę zawodnikami naturalizowanymi. 

Na początku listopada nowy prezydent IIHF Luc Tardif powiedział, że Chiny wezmą udział w turnieju. Po kilku tygodnia wycofał się z tego, stwierdzając, że IIHF oraz MKOl muszą przemyśleć tę sytuację. Kandydatem do zastąpienia Chin była Norwegia. Testem dla Chińczyków miały być poczynania drużyny Kunlun Red Star w lidze KHL, gdy w składzie pojawiło się więcej chińskich zawodników. Próba wypadła pomyślnie i we wtorek zapadła decyzja, która potwierdza udział gospodarzy w rozgrywkach hokeja na lodzie podczas zmagań w Pekinie. 

Wciąż nie jest jednak jasne, w jakim dokładnie składzie gospodarze wystąpią w turnieju. Spekuluje się, że rolę chińskiej reprezentacji ma przejąć w całości zespół Kunlun. Obecny skład “Smoków” składa się niemal w całości z zawodników urodzonych w Ameryce Północnej. Większość z nich przyjęła już chińskie obywatelstwo. Niektórzy z nich mają chińskie korzenie. Ekipa, która od poprzedniego sezonu stacjonuje w rosyjskim mieście Mytyszczi zajmuje przedostatnie miejsce w KHL.

Polscy kibice kojarzyć mogą Victora Bartleya, który w poprzednim sezonie reprezentował barwy Re-Plast Unii Oświęcim. Bliski dołączenia do biało-niebieskich był też wtedy Brandon Yip – obecny kapitan “Smoków”. Obaj niemal na pewno założą chiński trykot podczas igrzysk w Pekinie. 

Wciąż nie jest jednak pewne, czy gwiazdy NHL rzeczywiście pojawią się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Liga do 10 stycznia – bez żadnych konsekwencji finansowych – może cofnąć swoje pozwolenie ze względu na sytuację z koronawirusem. 

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


betclic

Ostatnie artykuły