Znajdziesz nas też tutaj:
fot. GieKSa Foto / gkskatowice.eu

Felietony

Marketingowy bubel. Tak, Superpuchar Polski już dziś

To nie będzie zwykła zapowiedź. Superpuchar Polski to świetna inicjatywa do promowania polskiego hokeja w najlepszym wydaniu. Niestety, ponownie starcie mistrza Polski z triumfatorem Pucharu Polski zostało potraktowane po macoszemu, niczym nic nieznaczący sparing wetknięty w środek terminarza regularnych rozgrywek.

Cichy bojkot

W dziewiątej edycji Superpucharu Polski kije skrzyżują ze sobą hokeiści GKS-u Katowice (mistrzów Polski sezonu 2021/2022) oraz Comarch Cracovii (triumfatorów poprzedniego finału o Puchar Polski). Niestety, po raz czwarty z rzędu areną zmagań nie będzie neutralny teren, a lodowisko jednego z pretendentów. W tym roku wybór padł na katowickiego „Satelitę”.

Jest on o tyle niefortunny, iż prezes GieKSy – Marek Szczerbowski – ma na pieńku z kibicami klubu. Poskutkowało to bojkotem, który najpierw objął mecze piłki nożnej, a sytuacja nie uległa zmianie po powrocie katowickiego hokeja na domowy grunt. Znana z imponujących opraw oraz żywiołowych przyśpiewek trybuna świeci pustkami, a organizacja dopingu nie ma swojego „centralnego punktu dowodzenia”, będąc mocno uzależniona od obecnych wydarzeń na tafli.

Wątpliwe też, by halę byli w stanie wypełnić kibice Comarch Cracovii. Abstrahując od poziomu sportowego, „Pasy” nie znajdują się we frekwencyjnej czołówce PHL, a tego faktu nie zmieniły nawet występy w Champions Hockey League.

GKS Katowice przeżywa obecnie swój „złoty okres”. Niestety, konflikt na linii prezes – kibice nie wpływa pozytywnie na atmosferę panującą wokół klubu.

Zmarnowana okoliczność

Napięta relacja prezesa GKS-u Katowice z miejscowymi kibicami nie narodziła się wczoraj. Kibicowski bojkot trwa już od miesięcy, a związkowi działacze z pełną premedytacją powierzyli organizację tej imprezy „Satelicie”.

To kolejna zmarnowana szansa na promocję hokeja w Polsce. W stolicy województwa śląskiego próżno szukać hucznych zapowiedzi, banerów czy afiszy zapraszających na starcie dwóch najlepszych drużyn hokejowych w kraju.

Na mapie polskiego hokeja jest wiele ośrodków, które tęsknie wypatrują za mocną drużyną hokejową na poziomie ekstraligowym. W zeszłym roku szansę na podobne doświadczenia otrzymał Bytom za sprawą oddania do użytku Lodowiska imienia braci Nikodemowiczów.

Od lat takiego zaszczytu nie zyskało z kolei miasto, które wydało na świat wielu świetnych ligowców – Krynica-Zdrój. Zupełnie niedawno, ekipą na przyzwoitym poziomie mogło pochwalić się Opole. Niesłabnącą tęsknotę za hokejem na wyższym poziomie widać także w Gdańsku, choć nabijanie kabzy osobie dzierżawiącej halę Olivia byłoby co najmniej wątpliwe moralnie.

Wybranie jednego z powyższych ośrodków na pewno wiązałoby się ze sporym ryzykiem. W obecnym układzie, związkowi działacze nie muszą jednak zaprzątać sobie głowy marketingiem w myśl zasady, iż „kto ma przyjść, ten przyjdzie”. Nie ukrywajmy – polski kibic hokeja to gatunek wymierający. Na trybunach nowe twarze są rzadkością. Niestety, nikomu nie zależy, by zmienić obecny stan rzeczy.

„Pasy” sięgnęły po Puchar Polski w Bytomiu. Niestety, władze PZHL nie kwapią się tak często do promowania hokeja w „zakurzonych” ośrodkach.

Niech zwycięży hokej

To tyle z wywodów zakulisowych. Żal jest o tyle duży, iż dziś mamy nadzieję być świadkami udanego widowiska. GKS Katowice spuścił z tonu w poprzednich spotkaniach i dał się zdystansować liderującej Re-Plast Unii Oświęcim.

Dwie porażki z Fehérvárem AV19 nie wpłynęły pozytywnie na morale GieKSy, a przegrane z biało-niebieskimi i GKS-em Tychy oraz ciężki mecz z JKH GKS-em Jastrzębie każą nam zastanowić się nad formą podopiecznych Jacka Płachty.

Po przeciwnej stronie barykady znajdują się „Pasy”. Po rozczarowującym początku rozgrywek, hokeiści z grodu Kraka w końcu zaczęli notować występy na miarę ich możliwości. Dobrego wrażenia nie zaciera nawet porażka z Zagłębiem Sosnowiec (4:5 po dogrywce).

Przed sezonem, w Krakowie przez wyobraźnię kibiców co i rusz przemykały kuszące myśli o potrójnej koronie. By ziścić te marzenia, „Pasy” nie mogą się dziś potknąć. Czy podołają dziś w starciu z katowicką GieKSą?

1 Comment

1 Comment

  1. Fryta

    11 grudnia 2022 at 08:22

    W następnym sezonie nie będzie kłopotów z wybraniem lodowiska bo pewnie Superpuchar zostanie rozegrany w Sosnowcu na nowym lodowisku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclicOstatnie artykuły