Znajdziesz nas też tutaj:

Felietony

Misja: Powrót na szczyt. Zapowiedź sezonu GKS-u Tychy

Po latach sukcesów trójkolorowych, przyszedł czas na okres posuchy. Po raz pierwszy od lat, tyszanie nie zdobyli medalu. Przed nadchodzącym sezonem, poczyniono jednak wiele zmian kadrowych. Czy GKS Tychy stać na powrót na szczyt?

Rewolucja kadrowa

Przed sezonem włodarze GKS-u Tychy zdecydowali się na rewolucję kadrową. Prawdopodobnie największą od lat. Z klubem pożegnali się tak zasłużeni zawodnicy jak Jakub Witecki, Michał Kotlorz czy Alexander Szczechura i Michael Cichy. Co do duetu zza oceanu, wydaje się że dopadło ich po prostu wypalenie. Nie dawali już trójkolorowym tyle ile od nich oczekiwano. Ponadto pożegnano jeszcze Marka Biro, który miewał dobre momenty, ale patrząc na jego postawę na przestrzeni całego sezonu, był po prostu przeciętny. Nie zapominajmy też o tym, że dużą część drużyny stanowili rosyjscy zawodnicy, ale w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, nie zdecydowano na przedłużenie kontraktu z nimi.

Do klubu dołączyli zawodnicy świetnie znani z występów w Tychach. Filip Komorski i Bartosz Ciura po sezonie za naszą południową granicą zdecydowali się na powrót do piwnego miasta. Zachęcili oni swoich kolegów z Frydka-Mistka, do podpisania kontraktu z trójkolorowymi. Mowa oczywiście o Romanie Szturcu i Ondřeju Šedivým. Nie są to zawodnicy z pierwszej łapanki. Trzeba pamiętać o tym, że grali w drużynie z Trzyńca, występującym na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Czechach. Do Tychów dołączył również Jakub Bukowski, który był objawieniem zeszłego sezonu. 22-latek został królem strzelców sezonu zasadniczego. Sporym wzmocnieniem mają być też zawodnicy, którzy w Polsce jeszcze nie występowali. Tu na myśli mamy Emila Bagina, Alexandre’a Boivina, Alexandra Younana oraz Olliego Kaskinena.

Cel? Powrót na szczyt

– Myślę, że każda drużyna stawia sobie za cel zdobycie mistrzostwa. To jest sport i wszystko jest możliwe – powiedział na konferencji prasowej Andriej Sidorienko.

Tyscy kibice z pewnością daliby wiele by znów ujrzeć swoich ulubieńców ze złotym medalem. Ten sezon będzie jednak bardzo wyrównany. W aktualnej sytuacji są cztery zespoły które mają chrapkę na ostateczny triumf w fazie play-off. GKS Tychy jest jednym z nich.

Z klubem przedłużyli kontrakty tacy zawodnicy jak Christian Mroczkowski, Jean Dupuy czy Tomáš Fučik. W zeszłym sezonie stanowili oni fundament drużyny. Przy poczynionych ruchach transferowych w te wakacje, tyszanie dali jasny sygnał, że zamierzają wrócić do gry o najwyższe cele. Z pewnością atutem tej drużyny jest postać trenera Sidorienki. Białorusin ma niesamowite doświadczenie i świetny warsztat. Kiedy objął stery tyskie zespołu, niemal od razu tchnął w drużynę nowe życie. W fazie play-off widać było przede wszystkim poprawę w formacjach specjalnych. Trójkolorowi nie tylko dobrze rozgrywali osłabienia, ale i przewagi.

Na nich warto zwrócić uwagę

  • Roman Szturc

Czeski napastnik przez lata występował na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Czechach. Po drodze zaliczył takie marki jak HC Vítkovice, PSG Zlín czy HC Oceláři Třinec. Zawodnik przychodzi więc do naszej ligi z ogromnym bagażem doświadczeń. W meczach sparingowych pokazał się z dobrej strony pod względem wyszkolenia technicznego. Może być ogromnym wzmocnieniem trójkolorowych.

Roman Szturc w barwach HC Oceláři Trzyniec.
  • Christian Mroczkowski

Reprezentant Polski odkąd dołączył do swojej obecnej drużyny, z marszu stał się jego liderem. Rok w rok znajduje się w czubie klasyfikacji kanadyjskiej Polskiej Hokej Ligi. W minionym sezonie rozegrał 56 spotkań i zanotował przy tym 63 punkty za 26 bramek i 37 asyst. Z pewnością będzie zawodnikiem robiącym różnicę na tafli.

Chrisitan Mroczkowski w meczu z Re-Plast Unią Oświęcim.
  • Filip Komorski

Jest to zawodnik, którego przedstawiać nie trzeba. Z Polski wyjeżdżał jako jeden z najlepszych polskich zawodników. Po doświadczeniu zebranym za południową granicą może stać się jeszcze lepszym graczem niż widzieliśmy go dwa sezony temu. „Komora” to bardzo dobry środkowy, potrafi dobrze podać ale jest też bardzo skutecznym snajperem.

Filip Komorski w barwach HC Frydek-Mistek.

Ruchy transferowe

Do klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Bartosz CiuraobrońcaHC Frydek-Mistek1. liga czeska
Filip KomorskinapastnikHC Frydek-Mistek1. liga czeska
Jakub BukowskinapastnikCiarko STS SanokPHL
Ondřej ŠedivýnapastnikHC Frydek-Mistek1. liga czeska
Oskar JaśkiewiczobrońcaKalmar HC2. liga szwedzka
Emil BaginobrońcaLes Aigles de Niceekstraliga francuska
Alexandre BoivinnapastnikGothiques d’Amiensekstraliga francuska
Mateusz KubiaczykbramkarzMOSM TychyMHL
Karol SobeckiobrońcaMOSM TychyMHL
Alexander YounanobrońcaOrli ZnojmoICE HL – Czechy
Olli KaskinenobrońcaCortinaLiga Alpejska
Roman SzturcnapastnikHC Frydek-Mistek1. liga czeska

Z klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Michał KotlorzobrońcaZagłębie SosnowiecPHL
Mathias Israelssonbramkarzszuka klubu
Marek Biroobrońcaszuka klubu
Jakub MichałowskiobrońcaZagłębie SosnowiecPHL
Michael CichynapastnikRe-Plast Unia OświęcimPHL
Alexander SzczechuranapastnikRe-Plast Unia OświęcimPHL
Kacper Gruźlanapastnikszuka klubu
Jakub WiteckinapastnikZagłębie SosnowiecPHL
Grigorij ŻełdakowobrońcaSzachcior Soligorskekstraliga białoruska
Jason Seedobrońcaszuka klubu
Jakub Zawalskibramkarzszuka klubu
Jegor FieofanownapastnikHK Lidaekstraliga białoruska
Dienis SierguszkinnapastnikHK Lidaekstraliga białoruska
Dmitrij Korczemkinobrońcaszuka klubu
Artiom SmirnowobrońcaHK Homelekstraliga białoruska

Wyniki sparingów

09.08.2022 GKS Tychy – Tauron Podhale Nowy Targ 4:0
12.08.2022 GKS Tychy – GKS Katowice 2:0
18.08.2022 GKS Tychy – HC Nowe Zamki 3:5
19.08.2022 HKm Zwoleń – GKS Tychy 1:4
20.08.2022 GKS Tychy – MHk 32 Liptowski Mikułasz 1:4
26.08.2022 GKS Katowice – GKS Tychy 4:2
30.08.2022 Marma Ciarko STS Sanok – GKS Tychy 0:3
02.09.2022 GKS Tychy – KH Energa Toruń 6:3
08.09.2022 HC Frýdek-Místek – GKS Tychy 3:2 d.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclic



Ostatnie artykuły