Znajdziesz nas też tutaj:
fot. IIHF.com

Hokej zagraniczny

Oficjalnie. Francja i Austria w „Elicie”, Polska bez największego rywala

Zarząd Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie zatwierdził zmiany w  tegorocznych rozgrywkach światowego czempionatu. Kto zastąpi reprezentacje Rosji i Białorusi?

Najważniejszą zmianą jest obsada turnieju Mistrzostw Świata Elity w Finlandii. Miejsce Rosji w grupie A zajęła Francja, a w grupie B zagra Austria. IIHF kierował się tu pozycją w światowym rankingu, a to właśnie te zespoły plasują się najwyżej. 

Zmianom nie ulega terminarz rozgrywek, które odbędą się w Helsinkach i Tampere w dniach 13-29 maja. Do dywizji IA spadną ostatni zespół grupy A oraz B. Tu obyło się zatem bez zmian. Wkrótce władze IIHF mają także podać do wiadomości decyzję odnośnie biletów na tę imprezę.

W związku z tym, że Francuzi i Austriacy zagrają w „Elicie”, potrzebne były zmiany w obsadzie dywizji I. Pozostałe 10 zespół podzielono na pół. Jedyną zmianą jest tu „awans” Litwy do dywizji IA. Nasi sąsiedzi de facto uniknęli spadku, bowiem to oni w ostatnich mistrzostwach zajęli tam ostatnie miejsce, spadając do dywizji IB. Oznacza to tyle, że Polacy zostali pozbawieni najgroźniejszego rywala i w kwietniu awans wydaje się formalnością.

Przypomnijmy, że oprócz Polaków w Tychach wystąpią reprezentacje Japonii, Estonii, Ukrainy oraz Serbii. Do światowej czołówki z dywizji IA awansują dwie najlepsze ekipy, a ostatnia spadnie do dywizji IB. Z niej natomiast jedna awansuje wyżej, a jedna spadnie do dywizji IIA.

Zmiany objęły także inne turnieje. W Mistrzostwach Świata Juniorów, w sierpniu w Kanadzie zamiast Rosjan zagrają Łotysze. W Mistrzostwach Świata do lat 18 zagra tylko 8 zespołów, zamiast 10, ale za to aż dwie reprezentacje wywalczą sobie prawo do udziału w tym turnieju w 2023 roku. W Mistrzostwach Świata Kobiet zamiast Rosjanek zagrają Szwedki, a do udziału w Czempionacie Kobiet do lat 18 zaproszone zostały Słowaczki.


betclic

Ostatnie artykuły