zklepy.pl
Image default

Oficjalnie: Marián Gáborík zakończył karierę

Jeden z najlepszych hokeistów w historii słowackiego hokeja oficjalnie ogłosił zakończenie sportowej kariery. Jego decyzja nie może stanowić zaskoczenia, wszak po raz ostatni na lodzie pojawił się w sezonie 2017/2018.

Piękna przygoda Mariána Gáboríka z NHL rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy to z trzecim numerem został draftowany przez Minnesota Wild. 18-letni hokeista bez wahania opuścił swą macierzystą Duklę Trenczyn i wyruszył za ocean. Już od swego pierwszego sezonu udowodnił, iż dysponuje on ogromnym potencjałem, a także – mimo młodego wieku – umiejętnościami wymaganymi do gry w najlepszej hokejowej lidze świata. Dość powiedzieć, że Gáborík nie rozegrał ani jednego spotkania w rezerwach w AHL, o ECHL nie wspominając.

Gáborík pozostawał zawodnikiem Wild aż do 2009 roku, kiedy to sięgnęli po niego New York Rangers. Tam również kontynuował świetne występy, lecz w sezonie 2012/2013 zmienił barwy klubowe, przechodząc do Columbus Blue Jackets. Nie zagrzał tam jednak długo miejsca, przenosząc się wkrótce do Los Angeles Kings, z którymi w 2014 roku sięgnął po Puchar Stanleya. Jego ostatnim klubem w karierze byli Ottawa Senators. W ostatnim sezonie prawa do tego zawodnika posiadali w ręku włodarze Tampa Bay Lightning.

– To był dla mnie olbrzymi zaszczyt i przywilej, by występować w najlepszej lidze świata od mojego 18. roku życia. Ta przygoda nie była daleka od tego, by określić ją jako spektakularną, niesamowitą i niewiarygodną. Wiele razy była dla mnie niczym przejażdżka na kolejce górskiej, ale zawsze znajdowałem sposób, by się wykaraskać. Mówiąc to, jestem niesamowicie wdzięczny mojej rodzinie, mojemu agentowi, kolegom z drużyny oraz trenerom – nie ukrywał wzruszenia kończący karierę hokeista.

Choć Gáboríkowi i tak udało się utrzymać na poziomie NHL do słusznego – jak na hokeistów – wieku, to jego karierę przedwcześnie zakończyła przepuklina krążka międzykręgowego. Po poddaniu się koniecznej operacji, nie dał rady powrócić już na lód.

Łącznie jego dorobek zamknął się na 1035 rozegranych meczach, w których zdobył 815 punktów za 407 goli i 408 asyst. Dwukrotnie brał udział w meczu gwiazd NHL.

Najnowsze artykuły

NHL: Pittsburgh pewnie wygrywa. “Capitals” bezradne u siebie

Jan Stepiczew

NHL: Grad bramek w Vancouver. Wysoka porażka Edmonton

Jan Stepiczew

Wystartował sezon w NHL. Niespodzianka w Pittsburghu, “Jastrzębie” wygrywają

Jan Stepiczew

Skomentuj