Znajdziesz nas też tutaj:

Hokej zagraniczny

Orli Znojmo powracają do struktur czeskiego hokeja

Orli Znojmo, którzy ostatnio rywalizowali w międzynarodowej ICE Hockey League, podjęli decyzję, by powrócić do ligowych struktur czeskiego hokeja. Prezes klubu – Pavel Ohera – tłumaczy ją faktem pogarszających się warunków w ICE HL.

Orli Znojmo występowali w rozgrywkach znanych obecnie pod nazwą win2day ICE Hockey League od 2011 roku. Sezon 2020/2021, kiedy to wszystkie kluby zostały dotknięte pandemiczną rzeczywistością, miał stanowić dla „Orłów” powrót do macierzystej ligi. Zgodnie z regulaminem, mieli oni konkurować na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Rozgrywki zostały jednak szybko zawieszone przez koronawirusa. Największym sukcesem Orli w ICE HL były srebrne medale wywalczone w sezonie 2015/2016.

W rozgrywkach 2021/2022 Orli Znojmo powrócili do ICE Hockey League. W minionym sezonie zajęli siódmą pozycję, dającą promocję do fazy play-off. Już na etapie ćwierćfinałów „Orły” natknęły się jednak na ekipę późniejszych mistrzów – EC Red Bull Salzburg – która wyeliminowała ich w zaledwie czterech meczach.

Co jest przyczyną decyzji włodarzy Orli Znojmo? Na łamach oficjalnej strony klubu przedstawia je prezes Pavel Ohera. Sternik klubu donosi, iż po zmianie tytularnego sponsora (jakim wcześniej był Erste Bank, a liga była znana pod nazwą EBEL), ekipy rywalizujące w tych rozgrywkach nie mogły liczyć już na takie zaplecze finansowe, jak wcześniej. Ograniczyło to znacznie budżet na strategie marketingowe, które musiały być opłacane przez drużyny.

– Od pewnego czasu z niepokojem obserwujemy pogarszający się stan konkurencji. Po odejściu Erste Banku liga nie uzyskała odpowiednich środków sponsoringowych, co przekłada się na jej funkcjonowanie i stabilność gospodarczą. Nie jesteśmy pewni, czy przeżyje ona jeszcze kilka lat – słowa Ohery nie stanowią powodu do optymizmu.

Orli Znojmo rozpoczną teraz wspinaczkę od 2. ligi czeskiej, stanowiącej trzeci poziom rozgrywkowy za naszą wschodnią granicą. Nie jest to jedyna ekipa, której nie ujrzymy w przyszłym sezonie na taflach ICE Hockey League. Ze swojego udziału zrezygnował również austriacki Dornbirner EC.

Ostatnie artykuły