Oświęcimianie pokazali charakter! Do medalu jeden krok

Tauron Re-Plast Unia Oświęcim wygrała 3:2 w pierwszym meczu o brązowy medal z Comarch Cracovią. Dwiema bramkami w tym spotkaniu popisał się Peter Bezuška, zaś ostatnie słowo należało do Pawło Padakina, który popisał się pięknym strzałem w samo okienko. Tym samym już w środę, biało-niebiescy mogą zakończyć sezon zdobyciem brązowego medalu.

Jak to zwykle bywa w meczach o brązowy medal, ciężko o emocje. Jednak wbrew powszechnej opinii, dzisiejsze spotkanie było nader interesujące. Nie obyło się też bez zmian w składzie gospodarzy. Do bramki wskoczył David Zabolotny, zaś do gry desygnowani zostali Mateusz Michalski oraz Martin Bdzoch. Zabrakło za to Damiana Kapicy oraz Saku Kinnunena. Skład gości pozostał bez zmian personalnych. Trener Nik Zupančič pozmieniał jednak kształt niektórych formacji.

Od pierwszych minut to „Pasy” były stroną dominującą. Gospodarze dość szybko objęli prowadzenie. Już w 4. minucie gry, Patryk Wronka zwieńczył ładną, zespołową akcję w przewadze, strzałem w dłuższy róg tuż pod łapaczką Kevina Lindskouga. Oświęcimianie mogli szybko wyrównać. Krystian Dziubiński chciał zaskoczyć „Zabola” strzałem zza bramki, ale ten nie dał się zaskoczyć. Krążek trafił jednak do Pawło Padakina, który miał przed sobą niemal pustą bramkę. Wydawało się, że będzie remis, ale David Zabolotny uniósł parkan i odbił strzał Ukraińca.

Krakowianie szukali drugiej bramki, ale nie często brakowało im skuteczności. Dobrą sytuację miał Martin Kasperlik, ale lepszy od niego okazał się bramkarz biało-niebieskich. W 18. minucie, w szeregi „Pasów” wkradła się dekoncentracja. Sędzia nałożył kary dla Erika Němca oraz Martina Kasperlika, przez co aktualni jeszcze wicemistrzowie Polski grali w podwójnej przewadze. Nie potrafili jednak przekłuć swoich szans w gola. Gospodarze dobrze się bronili, a bramkarz Comarch Cracovii popisywał się pewnymi interwencjami.

Druga odsłona była już nieco bardziej wyrównana. Dalej jednak więcej z gry mieli gospodarze. To znalazło swoje potwierdzenie w postaci drugiego gola. W 27. minucie Patrik Husák zagrał do Romana Graborenki, a ten wrzucił gumę w kierunku bramki. Erik Němec walczył o pozycję z rywalem i będąc w zwarciu krążek odbił się od jego łyżwy i zaskoczył Kevina Lindskouga. Sędziowie po analizie wideo nie dopatrzyli się celowego zagrania czeskiego napastnika i gola uznali.

Biało-niebiescy nie złożyli broni, a grali do końca. 65 sekund po golu na 2:0, oświęcimianie rozegrali ładną akcję, a Krystian Dziubiński znalazł nadjeżdżającego Petera Bezuškę. Słowacki obrońca przymierzył z nadgarstka będąc w strefie międzybulikowej i przełamał Davida Zabolotnego.

Trzecia odsłona przypominała nieco hokejowe szachy. Krakowianie starali się kontrolować przebieg gry, zaś oświęcimianie czekali cierpliwie na błąd gospodarzy. Cierpliwość została nagrodzona. W 50. minucie na listę strzelców znów wpisał się popularny „Beza”. Pawło Padakin wrzucił gumę w stronę bramki, a słowacki defensor strącił ją tuż przed Davidem Zabolotnym i dał swojej drużynie remis.

Oświęcimianie poszli za ciosem. W 57. minucie gry, Pawło Padakin popisał się fantastycznym strzałem w samo okienko krakowskiej bramki. Zawodnik z ukraińskim paszportem dał swojej drużynie prowadzenie. Chwilę później Aleš Ježek zagotował się po starciu z jednym z rywali. Próbował sam wymierzyć sprawiedliwość za co sędziowie odesłali go do szatni. Arbitrzy ukarali także Andrija Denyskina, również odsyłając go do szatni. Na 52 sekundy przed końcem, David Zabolotny otrzymał karę za opóźnianie gry. Był to gwóźdź do trumny „Pasów”. W podwójnym osłabieniu nie zdołali wyrównać.

Comarch Cracovia – Tauron Re-Plast Unia Oświęcim 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
1:0 – Patryk Wronka – Jiří Gula, Roman Rác (03:57, 5/4),
2:0 – Erik Němec (26:32),
2:1 – Peter Bezuška – Krystian Dziubiński, Pawło Padakin (27:47),
2:2 – Peter Bezuška – Pawło Padakin, Michael Cichy (49:50),
2:3 – Pawło Padakin – Erik Ahopelto, Kristaps Jakobsons (56:10).

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 1:0 dla Tauron Re-Plast Unii Oświęcim
Następny mecz: w środę, w Oświęcimiu o 18:00.

Cracovia: Zabolotny – ŠaurGulaWronkaRác, Michalski – HusákGraborenkoŁyszczarczykNěmecKasperlík – LuotoBdzochSawickiRačukTomi – JežekKrejčíBrynkusArrakBezwiński.

Unia: Lindskoug – DiukowJerofejevsAhopeltoDziubińskiPadakin – Panhełow-JułdaszewJakobsonsDenyskinCichySzczechura – BezuškaP. Noworyta; Da CostaKrzemieńS. Kowalówka, – M. NoworytaSołtys, LaaksoWanatPrusak.