Piłkarski wynik w obłokach gazu pieprzowego. Finał dla tyszan!

Pomimo niedoboru bramek, emocje w pierwszym starciu półfinałowym pomiędzy GKS-em Katowice a GKS-em Tychy dopisały. Gorąco było zarówno na lodzie, jak i na trybunach. Z awansu mogli cieszyć się jednak hokeiści z piwnego miasta, którzy pokonali swych rywali 2:0.

Puchar Polski tradycyjnie zwieńczył hokejowy rok w Polsce. Wielkie święto w Oświęcimiu zostało zainaugurowane derbami Śląska: GKS Tychy skrzyżował kije ze swoją imienniczką z Katowic.

Zgodnie z przewidywaniami, spotkanie nie należało do najbardziej otwartych pojedynków. Wynik został otwarty już jednak w 6. minucie przez Ondřeja Šedivý’ego, który smagnął krążkiem sprzed bulika i pokonał Johna Murraya.

O dziwo, druga tercja nie przyniosła trafień, choć okazji nie brakowało. W tym miejscu olbrzymie brawa należą się jednak bramkarzom obydwu ekip: zarówno Fučík, jak i Murray byli na posterunku, dwojąc się i trojąc, by zapobiec utracie bramki. Atmosfera na lodzie jednak rosła, podsycana wydarzeniami na trybunach.

W trzeciej tercji doprowadziły one wreszcie do przerwania gry. Gaz pieprzowy nie sprzyja grze w hokeja, a na oświęcimskiej hali z kaszlem walczyli wszyscy: począwszy od kibiców, przez przedstawicieli mediów, na zawodnikach skończywszy. Po krótkiej pauzie wznowiono jednak mecz.

Na dwie minuty przed końcem spotkania tyszanie mogli przypieczętować swój awans, „Jasiek Murarz” świetnie wybronił jednak uderzenie Jeziorskiego, a chwilę później zjechał do własnego boksu. Zmarnowana okazja tyszan nie przyniosła jednak konsekwencji, a w ostatniej sekundzie krążek do pustej bramki posłał Alexandre Boivin.

GKS Katowice – GKS Tychy 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
0:1 – Ondřej ŠedivýFilip Komorski, Bartłomiej Jeziorski (5:05),
0:2 – Alexandre Boivin (59:59, do pustej bramki).

GKS Katowice: Murray – RompkowskiKoluszFraszkoPasiutMagee – MikkolaWanackiŠimekLehtonenKrężołek – KruczekWajdaOlssonPulkkinenHitosato – LebekMaciaś; Bepierszcz, SmalBlomqvist.

GKS Tychy: Fučík – YounanKaskinenŠedivýKomorskiJeziorski – BizackiPociechaSzturcUbowskiMarzec – BaginNilssonMroczkowskiBoivinDupuy – CiuraJaśkiewiczGościńskiStarzyński, Bukowski.
Trener: Andriej Sidorienko.