zklepy.pl
Image default

Potężne sankcje IIHF nałożone na Rosję i Białoruś!

Rosja i Białoruś nie zagrają na majowych mistrzostwach świata elity, które odbędą się w Finlandii. To decyzja zarządu IIHF, który nałożył na Rosję również inne sankcje. 

Nie od dziś wiadomo, że Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka są wielkimi fanami hokeja na lodzie. Dzisiejsze decyzje Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie bardzo ich zatem zabolą. Za rosyjską agresję na Ukrainę i poparcie inwazji przez Białoruś, zarząd IIHF postanowił wykluczyć Rosję, czy też Rosyjski Komitet Olimpijski, bo pod taką nazwą występują ostatnio rosyjskie reprezentację, oraz Białoruś z udziału w mistrzostwach świata elity, które w maju odbędą się w Finlandii. To jednak nie koniec! Wszystkie drużyny narodowe i kluby z tych krajów otrzymały zakaz występów na arenie międzynarodowej – rozgrywkach pod egidą IIHF –  do odwołania. 

To jednak nie koniec sankcji, bowiem Rosji odebrane zostały prawa do organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata juniorów do lat 20. To ogromny cios wymierzony w rosyjski hokej i Władimira Putina. O nowym organizatorze dowiemy się wkrótce.

Z punktu widzenia Comarch Cracovii istotny jest również fakt, że w finale Pucharu Kontynentalnego nie wystąpi białoruski klub HK Homel.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zostawia sobie furtkę do dalszych restrykcji, które mogą objąć m.in. Mistrzostwa Świata Elity w 2023 roku, które mają się odbyć w Sankt Petersburgu. Władze IIHF liczą jednak na pokojowe zakończenie trwającego konfliktu. 

Nie jesteśmy organizacją polityczną i nie możemy wpływać na decyzje dotyczące wojny na Ukrainie. Mamy jednak obowiązek dbać o naszych członków i uczestników rozgrywek, dlatego robimy wszystko, co możemy, by zapewnić bezpieczeństwo na naszych imprezach dla wszystkich uczestników – powiedział Luc Tardif, prezydent IIHF.

Kto zastąpi Rosję i Białoruś?

Z racji tego, że Rosja i Białoruś zostały wykluczone z mistrzostw świata elity, rodzi się pytanie, kto zastąpi te nacje na elitarnych taflach? Rosyjski Komitet Olimpijski, który miał rywalizować w grupie A zastąpić ma Austria, a przypisaną do grupy B Białoruś, zastąpić ma Francja. Oficjalne decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższych tygodniach.

Rodzi się zatem pytanie, jak wyglądać będzie rywalizacja w dywizji 1A, w której zostałyby 4 zespoły. Na to pytanie, nie znamy jeszcze odpowiedzi. 

Zmiana areny?

Mecze grupy A, mistrzostw świata w 2022 roku miały być rozgrywane w Hartwall Arenie, która była także domowym obiektem Jokeritu Helsinki. Jak donosi portal Iltalehti, mają zostać one przeniesione do Helsinki Ice Hall, czyli starszej hali, w której mecze rozgrywa HIFK Helsinki, występujący w Liidze. 

Powodem zmiany lodowiska jest fakt, że Hartwall Arena częściowo należy do Romana Rotenberga oraz Giennadija Timoszczenki. Tych dwóch Panów zostało objętych sankcjami przez Unię Europejską oraz USA. Obaj posiadają mniejszościowy pakiet udziałów w głównej arenie w Helsinkach.

Rozważano także przeniesienie imprezy z Helsinek do Turku, ale na przeszkodzie stanął zbyt krótki czas do imprezy, która rozegra się w Finlandii od 13 do 29 maja.

Lista imprez bez udziału Rosjan i Białorusinów

  • Turniej finałowy Pucharu Kontynentalnego – HK Homel 
  • Mistrzostwa Świata do lat 18 mężczyzn – Rosja i Białoruś
  • Mistrzostwa Świata Elity – Rosja i Białoruś
  • Mistrzostwa Świata do lat 18 kobiet – Rosja
  • Mistrzostwa Świata Juniorów – Rosja
  • Mistrzostwa Świata Kobiet – Rosja

 

Najnowsze artykuły

Polacy na taki mecz czekali 32 lata. W piątek starcie z USA

Mikołaj Pachniewski

Tomáš Tatar: Polacy postawili trudne warunki. Trzymam za nich kciuki

Mikołaj Pachniewski

MŚ Elity: Austria bliska sensacji. Mecz, który przejdzie do historii

Skomentuj