Już jutro nadrobiona zostanie część ligowych zaległości, a mianowicie starcie drugiej kolejki, w którym kije skrzyżują hokeiści JKH GKS-u Jastrzębie z ekipą Comarch Cracovii. Ostatnim razem obydwie drużyny mierzyły się ze sobą w finale minionych play-offów, gdzie górą okazali się być jastrzębianie. Od tamtego czasu w szatni obydwu zespołów doszło jednak do licznych zmian.
Oczekiwania a rzeczywistość
Aktualna pozycja obydwu drużyn w ligowej tabeli stanowi niemałą rozbieżność, w porównaniu z przedsezonowymi predykcjami. Wydawało się, że znacząco osłabiona Cracovia na początku sezonu nie będzie biła się o najwyższe lokaty, z kolei jastrzębianie w swoim stylu mieli rozpocząć rozgrywki na wysokich obrotach. Sposób na „Pasy” byli jednak w stanie znaleźć jedynie przewodzący tabeli katowiczanie, a mistrzowie Polski błąkają się w dolnych rejonach tabeli po serii trzech porażek, która została przełamana dopiero „dwucyfrówką” zdobytą przeciwko Podhalu Nowy Targ.
W dwóch domowych spotkaniach podopieczni Róberta Kalábera nie byli w stanie zdobyć punktów przed własną publicznością, natomiast krakowianie mają za sobą dopiero jeden mecz wyjazdowy (niedzielne zwycięstwo z Unią Oświęcim). Zdaje się, że w roli faworytów wciąż można stawiać hokeistów dowodzonych przez Rudolfa Roháčka, którzy uprawiają skuteczny hokej.
Nowe twarze – starzy liderzy
Formacje zestawiane przez trenera Kalábera jasno sugerują, że wciąż jest on na etapie poszukiwania optymalnego zestawienia. Ciężko przewidywać, jacy zawodnicy jutro zostaną posłani w bój, a kto usiądzie na trybunach. Jedno jest pewne – po tak słabym początku, margines błędu został wyczerpany, tak samo jak… cierpliwość trenera. Patrik Nechvátal bywa często bezradny wobec karygodnych błędów kolegów z defensywy, a blask z poprzedniego sezonu zatracili Martin Kasperlík i Roman Rác. Niezmiennie prym na tafli stara się wieść kapitan Maciej Urbanowicz, a sporą wartość dodaną stanowi także Frenks Razgals, który wpisał się na listę strzelców w ostatnich czterech spotkaniach.
W stolicy Małopolski kluczowe role odgrywają zawodnicy, którzy już wcześniej występowali w grodzie Kraka. Mowa tu przede wszystkim o bramkarzu Dienisie Pieriewozczikowie, a także niezłomnym Damianie Kapicy i Eriku Němcu. Sporo ożywienia do formacji ofensywnych wnieśli także młodzi zawodnicy, wymieniając tu chociażby Sebastiana Brynkusa czy Igora Augustyniaka. Spośród nowych nabytków, na wyróżnienie zasługują Collin Shirley czy Jewgienij Bodrow, z kolei znacznie więcej spodziewano się po Iwanie Jacence czy Artiomie Worosziło.
Uniknąć błędów za wszelką cenę
Stwierdzenie, że Jastrzębski Klub Hokejowy gra fatalny hokej, byłoby bardzo dalekie od prawdy. Mistrzowie Polski co mecz starają się narzucić własne warunki rywalom, lecz niejednokrotnie zawodzi wykończenie w kluczowym momencie akcji. Dodając do tego (często niewymuszone) błędy w defensywie, szybko uzyskujemy wytłumaczenie niezadowalającego dorobku punktowego jastrzębian.
Dla „Pasów” takie pomyłki stanowią wodę na młyn. Ich styl nie obfituje w fajerwerki, ale przynosi pożądane wyniki i to jest najważniejsze. O losach jutrzejszego meczu zadecyduje zatem dyscyplina, a także umiejętność wykorzystania nadarzających się okazji.
Statystyki:
JKH GKS Jastrzębie:
Liderzy klasyfikacji kanadyjskiej: Frenks Razgals (4 gole, 2 asysty), Egils Kalns (3 gole, 3 asysty) – 6 punktów.
Najlepszy strzelec: Frenks Razgals – 4 gole.
Najlepsi asystenci: Mateusz Bryk, Roman Rác – 4 asysty.
Bramkarze:
- Patrik Nechvátal – 4 mecze, 92,2% skuteczności, 1,76 GAA.
- Michał Kieler – 1 mecz, 81% skuteczności, 4,07 GAA.
Rekord: 2-3-0 – 7. miejsce.
Bilans bramkowy: +7 (19-12).
Skuteczność w przewagach: 23% (6/26) – 3. miejsce.
Skuteczność w osłabieniach: 84% (21/25) – 3. miejsce.
Comarch Cracovia:
Lider klasyfikacji kanadyjskiej: Erik Němec (2 gole, 5 asyst) – 7 punktów.
Najlepszy strzelec: Damian Kapica – 5 goli.
Najlepszy asystent: Erik Němec – 5 asyst.
Bramkarze:
- Dienis Pieriewozczikow – 4 mecze, 93,4% skuteczności, 1,98 GAA.
- David Zabolotny – 2 mecze, 95,3% skuteczności, 1,97 GAA.
Rekord: 4-1-0 – 3. miejsce.
Bilans bramkowy: +3 (14-11).
Skuteczność w przewagach: 23% (3/13) – 5. miejsce.
Skuteczność w osłabieniach: 93% (14/15) – 1. miejsce.