zklepy.pl
Image default

Przebudowane „Stalowe Pierniki” czarnym koniem rozgrywek?

KH Energa Toruń latem nie uniknęła tradycyjnej przebudowy. W grodzie Kopernika wymieniono połowę drużyny na czele z trenerem. Czy torunian stać na to, by zostać czarnym koniem rozgrywek?

Tradycyjna przebudowa

Od kilku dobrych lat w Toruniu nie ma sezonu, w którym nie wymieniono by połowy zespołu. Tak też było i tego lata, gdy gród Kopernika opuścił szereg graczy. Było to jednak związane z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, a że lwią część hokeistów KH Energi stanowili Rosjanie lub Białorusini, to naturalnym był fakt, że szefostwo toruńskiego klubu nie przedłużyło z nimi umów. Wyjątkiem jest Mikałaj Syty, który ma ukraińsko-kazachskie korzenie oraz chce przyjąć polskie obywatelstwo.

Pożegnano się także z fińskim zaciągiem, który nie do końca zdał egzamin. Najmniej żalu wywołało odejście Conrada Möldera. Estoński bramkarz z fińskim paszportem nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Najbardziej zabolało za to odejście Roberta Arraka do Comarch Cracovii. Estończyk był gwiazdą drużyny w poprzednim sezonie, ale po raz kolejny sprawdziło się twierdzenie, że torunianie wyszukują perełki na rubieżach hokejowego świata, a czołówka PHL przechwytuje ich po jednym-dwóch sezonach, kusząc znacznie większymi pieniędzmi.

Karierę zakończyło także dwóch wychowanków: Jarosław Dołęga i Bartosz Skólmowski, a na dodatek zespół opuścił trener Jussi Tupamäki, pomimo faktu, że Fin miał podpisany dwuletni kontrakt.

Fińska szkoła hokeja trwa

W Toruniu nie zrezygnowano z obranej drogi. Trenerem został Fin Teemu Elomo, brat Miiki Elomo, czyli szkoleniowca Marmy Ciarko STS-u Sanok. Dużego zaskoczenia nie było także w przypadku transferów. Najliczniejszą grupę stanową Finowie, klub postanowił także dać szanse Ukraińcom, ale część z nich miała problem, by dotrzeć do Polski i ostatecznie nad Wisłą zameldowało się tylko dwóch.

Dla władz i sztabu szkoleniowego priorytetem było pozyskanie klasowego bramkarza i to się udało. 38-letni Łotysz Ervīns Muštukovs z niejednego hokejowego pieca chleb jadł, a w jego CV znajdziemy naprawdę liczące się europejskie rozgrywki. To właśnie “Moose” ma być skałą nie do przejścia i nieco nawiązać do Antona Svenssona.

Jednym z ciekawszych transferów wydaje się także powrót Eliasa Elomy, który występował już w Toruniu w sezonie 2020/2021 i dał się poznać jako wybitny technik z niezłym strzałem. Najsłabiej prezentuje się za to defensywa, którą wzmocniła trójka obcokrajowców, a do macierzy powrócił Jakub Gimiński.

Warto zwrócić także uwagę na toruńską młodzież. Do pierwszej drużyny przebili się już obrońcy: Eryk Schafer i Oliwier Kurnicki. Ponadto jest także 19-letni Kirgiz Timofiej Szyrkow, a do seniorskiego składu pukają także kolejni zawodnicy. To na nich opierać się będzie przyszłość KH Energi Toruń.

Naszym zdaniem

Poprzedni sezon dla torunian był udany, bowiem zagrali w finale Pucharu Polski, a w ćwierćfinale byli o krok od wyeliminowania JKH GKS-u Jastrzębie. Po tegorocznych sparingach trudno jednoznacznie określić, o co bić się będą „Stalowe Pierniki”. Naszym zdaniem skład jest nieco słabszy niż w poprzednich rozgrywkach, co powinno starczyć na walkę o 6 miejsce. Torunianie będą jednak niewygodnym rywalem i mogą pretendować do roli „czarnego konia”, który pozbawi punktów wielu faworytów.

Na nich warto zwrócić uwagę

  • Ervīns Muštukovs

Łotysz imponuje spokojem i refleksem. W swoim CV ma grę w wielu renomowanych ligach i może się pochwalić ogromnym doświadczeniem. „Moose” wprowadzić ma spokój w formacji defensywnej KH Energi i stanowić ścianę nie do przejścia.

fot. Tomasz Michalczuk
  • Ilja Korenczuk

Transfer Ukraińca może z pozoru nie wyglądał okazale, ale Korenczuk to bardzo mobilny napastnik z dużą chęcią do gry. Oprócz dobrego strzału, posiada także bardzo dobre umiejętności panowania nad krążkiem. Ukrainiec powinien być jednym z czołowych napastników toruńskiego zespołu.

Ilja Korenczuk w barwach Altairu Drużkiwka
  • Elias Elomaa

Fin to niesamowity technik z bardzo dobrym przeglądem pola. Już jego pierwszy pobyt w Toruniu pokazał, że drzemie w nim niesamowity potencjał. Elomaa oprócz umiejętności panowania nad krążkiem słynie także z bardzo precyzyjnego uderzenia, którym zaskoczy nie jednego bramkarza.

Ruchy transferowe

Do klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Jakub GimińskiobrońcaJKH GKS JastrzębiePHL
Illa KorenczuknapastnikAltair DrużkiwkaUHSL – Ukraina
Mark ViitanennapastnikTUTO Hockey1. liga fińska
Jesse AhonenobrońcaSavonlinnan Pallokerho1. liga fińska
Ervīns MuštukovsbramkarzHC RT Torax Poruba 20111. liga czeska
Niki KoskinennapastnikVimmerby HC2. liga szwedzka
Elias ElomaanapastnikHeinolan Peliitat1. liga fińska
Eemeli JeskanennapastnikJoensuun Kiekko-Pojat1. liga fińska
Dmytro IhnatenkoobrońcaDonbas Donieckekstraliga ukraińska
Timofiej SzyrkownapastnikMKS Sokoły ToruńMHL
Edmunds AugstkalnsobrońcaKiruna AIF2. liga szwedzka

Z klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Jarosław Dołęganapastnikkoniec kariery
Bartosz Skólmowskiobrońcakoniec kariery
Jegor Szkodienkoobrońcaszuka klubu
Robert ArraknapastnikComarch CracoviaPHL
Patryk KogutnapastnikZagłębie SosnowiecPHL
Aleksandr RodionowobrońcaHK Brześćekstraliga białoruska
Henri LimmanapastnikKokkolan Hermes1. liga fińska
Daniił Kuraszowobrońcaszuka klubu
Lauri Huhdanpää napastnikTAURON Podhale Nowy TargPHL
Aleksandr SzkrabowobrońcaDVTK JegesmedvékErste Liga – Węgry
Michaił SzabanownapastnikDunarea Galatiekstraliga rumuńska

Wyniki sparingów

11.08.2022 Zagłębie Sosnowiec – KH Energa Toruń 0:1
12.08.2022 Zagłębie Sosnowiec – KH Energa Toruń 3:2 k.
23.08.2022 KH Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec 6:1
24.08.2022 KH Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec 2:3 k.
01.09.2022 Re-Plast Unia Oświęcim – KH Energa Toruń 8:1
02.09.2022 GKS Tychy – KH Energa Toruń 6:3

Najnowsze artykuły

Dla kogo Superpuchar? Przed nami derby!

Redakcja

Liga pod lupą: Podsumowanie trzech tygodni rozgrywek

admin

Liga pod lupą: Po dwóch tygodniach rozgrywek

admin

Zostaw komentarz