zklepy.pl
Image default

Przyszły sezon bez sanoczan. Przykre fiasko reaktywacji

Niestety, spełniły się najczarniejsze sny sanockich kibiców. Przyszły sezon Polskiej Hokej Ligi zostanie rozegrany bez udziału STS-u Sanok. To efekt problemów finansowych, jakie dotknęły podkarpacki klub po pożarze w zakładach sponsora tytularnego. Na szczęście istnieje spora szansa, iż absencja STS-u potrwa ledwie jeden sezon.

To już drugi przypadek w ciągu minionych sześciu lat, kiedy to sanoccy kibice muszą przełknąć gorzką pigułkę w postaci wycofania się ich ulubionego zespołu z najwyższej klasy rozgrywkowej. W 2016 roku STS opuścił szeregi Polskiej Hokej Ligi ze względów organizacyjnych. Teraz historia zatoczyła koło. Po pożarze w lakierni Ciarko – tytularnego sponsora STS-u Sanok – było jasne, iż kosztowne straty odbiją się na budżecie klubu hokejowego. Producent okapów kuchennych zrezygnował ze sponsoringu tytularnego drużyny, a jej przyszłość stanęła pod sporym znakiem zapytania.

Klub uruchomił akcję charytatywną, mającą na celu zabezpieczenie przyszłości drużyny. Niestety, cel 600 tysięcy złotych nie został zrealizowany. Wpłacono ledwie 5% wymaganej kwoty, co w najmniejszym stopniu nie mogło zaspokoić finansowych potrzeb profesjonalnej ekipy.

Plany sanockich włodarzy były ambitne. Spore oczekiwania wiązano z osobą trenera – Miiki Elomy – który w przeszłości był asystentem w fińskiej reprezentacji juniorskiej. Solidnie wyglądały także dotychczasowe wzmocnienia: sanoczanom udało się pozyskać obrońcę GKS-u Katowice – Kallego Valtolę oraz fińskiego napastnika, który miniony sezon spędził w Ligue Magnus – Juho Mäkelę.

Poniżej znajduje się pełne oświadczenie włodarzy Ciarko STS-u Sanok, zamieszczone na oficjalnym profilu klubu na Facebooku.

Z przykrością informujemy, iż w sezonie 2022/23 Klub STS CIARKO SANOK nie przystąpi do walki o Mistrzostwo Polski w rozgrywkach Polskiej Ligi Hokeja.

Zarząd Klubu podjął powyższą decyzję w obawie przed brakiem gwarancji możliwości zapewnienia stabilnego poziomu finansowania Klubu w całym nadchodzącym sezonie. Z przyczyn losowych (pożar fabryki głównego Sponsora Klubu firmy Ciarko) oraz finansowych (wycofanie się firmy Ciarko ze sponsorowania Klubu na poziomie Sponsora Tytularnego), a także rosnących wymagań finansowych na tym poziomie rozgrywkowym, podjęta została decyzja o rezygnacji z udziału w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Równocześnie pragniemy poinformować, że w ostatnich tygodniach Klub podjął wiele inicjatyw, rozmów oraz spotkań (zarówno na szczeblach centralnych, jak i lokalnych), których celem miało być przede wszystkim znalezienie brakujących środków na finansowanie Klubu. Niestety, za powszechnym pełnym zrozumieniem sytuacji oraz wyrazami poparcia podjętych przez Klub starań, nie pojawiały się żadne konkretne decyzje czy propozycje, co przy braku wystarczającej ilości czasu, nie pozwoliło na dalsze finansowanie sanockiego hokeja w obecnej formie.

W tym miejscu, pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym, w piękną inicjatywę, jaką była próba zagwarantowania budżetu Klubu na ten sezon. To pokazuje, jak ważny jest dla Sanoczan hokej i Klub! Ogromne wsparcie Klub otrzymał ze wszystkich stron – przede wszystkim kibiców, mieszkańców Sanoka i ludzi dobrej woli, a także wszystkich Sponsorów Klubu. Dziękujemy Panu Ryszardowi Ziarce, Miastu Sanok, Burmistrzowi Miasta Sanok Panu Tomaszowi Matuszewskiemu, Powiatowi Sanockiemu, Panu Stanisławowi Chęciowi Staroście Powiatowemu, a także grupie wsparcia Non-Profit, którzy aktywnie włączyli się w ratowanie sanockiego hokeja.

Pomimo tego, że w tak krótkim czasie, nie udało się zebrać wystarczających środków, by w sezonie 2022/23 zagwarantować udział Klubu w PLH, jesteśmy przekonani, że przy takim wsparciu oraz zaangażowaniu tylu osób, nasz powrót do ekstraligi to kwestia czasu. Jednocześnie informujemy, iż w sezonie 2022/23, by zachować ciągłość działalności, Klub przystąpi do rozgrywek I ligi hokeja na lodzie. Co więcej, Zarząd Klubu otrzymał zapewnienie PZHL, że ze względu na wystąpienie zdarzenia losowego, Klub zostanie przyjęty do ekstraligi bez żadnych problemów oraz dodatkowego ekwiwalentu finansowego, co pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Najnowsze artykuły

Mecz w cieniu kolejnej farsy. Tyszanie wracają z trzema punktami

admin

Liga pod lupą: Po dwóch tygodniach rozgrywek

admin

Jest przełom. Będzie remont na krakowskim lodowisku

Mikołaj Pachniewski

Zostaw komentarz