zklepy.pl
Image default

Puchar Kontynentalny: Rywale „GieKSy” – Herning Blue Fox

Już o 16:30, katowiczanie rozegrają mecz o pierwsze miejsce w grupie. Awans jest już praktycznie pewny. Do pokonania zostali tylko Duńczycy. Reprezentanci duńskiej Superligi, mają na swoim koncie jedną porażkę i jedno zwycięstwo.

Herning Blue Fox – wicemistrzowie Danii

Drużyna z Herning powstała w 1947 roku. Jest to najbardziej utytułowany zespół w Danii. Mistrzostwo kraju wygrywali aż 16 razy, pozostawiając inne drużyny daleko w tyle. Siedmiokrotnie zwyciężali także w Pucharze Danii. Nie jest im obca też gra w Pucharze Kontynentalnym. W sezonie 2015/2016 doszli bardzo daleko. Zajęli oni drugie miejsce, wyprzedzając wówczas GKS Tychy.

W tym sezonie w ligowej tabeli zajmują drugie miejsce. Po 19 meczach zgromadzili 38 punktów. Wyprzedzają ich Piraci z Aalborg o trzy „oczka”. Hokeiści z Herning mają jednak jeden mecz zaległy.

Z duńską drużyną w europejskich pucharach jako pierwsza zagrała Polonia Bytom w sezonie 1991/1992. Polska ekipa wygrała wówczas wysoko bo aż 6:2. Na kolejny mecz z tą drużyną przyszło nam trochę poczekać bo ponad 10 lat. W sezonie na turnieju w Herning, Duńczycy grali z Unią Oświęcim. Tam jednak znów górą byli hokeiści z Polski. Oświęcimianie wygrali 3:1. Najbardziej pamiętamy jednak sezon 2015/2016. We francuskim Rouen, GKS Tychy ograł Herning Blue Fox 2:1 i dzięki temu zapewnił sobie trzecie miejsce w Pucharze Kontynentalnym jako. Tyszanie dokonali tego jako pierwszy klub w historii tego turnieju. Bilans dla polskich zespołów z drużyną z Herning to 3-0. Liczymy że dziś bilans ten będzie wyglądał jeszcze lepiej.

Kluczowy zawodnik

Mathias From (napastnik, 25 lat)

Zawodnik z bardzo dobrym CV. Grał w takich ligach jak SHL czy DEL. Był nawet draftowany do NHL w 5. rundzie z 143. numerem do Chicago Blackhawks. Nigdy jednak nie było mu dane zagrać na poziomie najlepszej ligi świata. Urodzony we Frederikshavn napastnik, dysponuje niezłymi warunkami fizycznymi. Mierzy bowiem 186 centymetrów i waży 85 kilogramów.

Napastnik ten dobrze radzi sobie po obu stronach tafli. Bardzo ciężko pracuje w defensywie i potrafi dać wiele w ataku. Jest świetnym rozgrywającym, a ponadto ma zmysł kreatora gry. Oczywiście potrafi też oddać mocny i celny strzał. W aktualnym sezonie, w 18 meczach zdobył już 12 goli i zanotował 16 asyst. Dodajmy że jest etatowym reprezentantem Danii.

Najlepszy strzelec

Jesper Thörnberg (napastnik, 32 lata)

32-letni Szwed w tym sezonie jest naprawdę w świetnej formie. W swoim dorobku ma grę na najwyższym poziomie w Szwecji, ale znacznie więcej występów zaliczył na jej zapleczu. W sezonie 2017/2018 zdecydował się opuścić kraj i rozpocząć wędrówkę po Europie. Pierwszym jego klubem był duński Herlev Eagles. Po sezonie zmienił jednak klub i rozpoczął grę dla HC Innsbruck w EBEL. Następnie wrócił do kraju, ale po dwóch sezonach znów zawitał w Metal Ligaen. Po sezonie w Odense Bulldogs, zdecydował się na grę dla niebieskich lisów z Herning.

W tym sezonie wiedzie prym w swojej drużynie pod względem punktów. W 19 spotkaniach zdobył 15 bramek i zanotował 19 asyst. Ponadto jest liderem klasyfikacji kanadyjskiej w duńskiej lidze. Drugi w rankingu znajduje się wyżej wymieniony gracz, Mathias From.

Trener: Per Hånberg

Trenerem tej drużyny nie jest byle kto. 56-letni szkoleniowiec może się pochwalić bardzo dobrym CV. Przygodę z „trenerką” rozpoczął w 1999 roku, trenując jednak drużyny w niższych ligach. W 2015 roku wszedł jednak na najwyższy poziom. Trenował wówczas HK Karlskronę na najwyższym poziomie w Szwecji. Po dwóch sezonach zdecydował się na podjęcie pracy w Szwajcarii. Z SC Lagenthal wygrał w sezonie 2018/2019 mistrzostwo Szwajcarii. Następnie trenował jeszcze EHC Kloten oraz EHC Visp. W minionym sezonie prowadził duński Frederikshavn White Hawks. Teraz zaś powierzono mu pracę w Herning Blue Fox, gdzie spróbuje przywrócić drużynę na tron.

Najnowsze artykuły

Polacy postawili twarde warunki! Świetna postawa na tle gwiazd NHL

Kacper Tomasz Langowski

Paś: Jesteśmy pozytywnie nastawieni

admin

THL: Powrót ograniczeń dla zawodników zagranicznych i kadry U20

Mikołaj Pachniewski

Skomentuj