zklepy.pl
Image default

Ranking sędziów. Jest lepiej, niewiele lepiej… ale lepiej

Kolejny weekend hokejowych zmagań za nami. W nich wzięliśmy “pod lupę” sędziów, czyli (w niektórych meczach) głównych aktorów tych wydarzeń. Jak wypadli tym razem?

Ciarko STS Sanok – GKH Stoczniowiec Gdańsk
Sędziowali: Tomasz Radzik, Sebastian Kryś

Mecz drużyn z dołu tabeli. Sędziowie spisali się przeciętnie. Były momenty bardzo dobre, ale był też bardzo złe. Zacznijmy od tego, że arbitrzy powinni sprawdzić czy gol zdobyty przez sanoczan został zdobyty prawidłowo. “Na żywo” wyglądało, że nie, a w tym przekonaniu utwierdziły nas powtórki. Otóż Riku Sihvonen zmienił tor lotu krążka… będąc w polu bramkowym. Pretensje o tę sytuację miał trener Krzysztof Lehmann. Nie dziwimy się. Drużyna z Gdańska została skrzywdzona. Trzeba jednak przyznać, że arbitrzy dobrze ocenili sytuację z 28. minuty, przyznając rzut karny. Jednak opisana wcześniej przez nas sytuacja była błędem kardynalnym, która wypaczyła wynik meczu.

Nasza ocena: 1

GKS Tychy – Zagłębie Sosnowiec
Sędziowali: Michał Baca, Paweł Kosidło

Wydawało się, że ten duet udźwignie ciężar tego spotkania. Początek nawet niezły. Solidna i konsekwentna praca sędziów. Jednak cały obraz meczu obaj Panowie zepsuli sobie pod koniec meczu. Może i mecz zrobił się nieco bardziej nerwowy, ale spokojnie można było wyjść z tego z twarzą. Od dobrego sędziowania, po “aptekarskie” decyzje. Bo jak inaczej nazwać kary nałożone na Brycena Martina, Aleksandra Wasiljewa czy Jakuba Blanika w ostatnich minutach meczu? Te wykluczenia były ewidentnie przesadzone. Dobrze chociaż, że wynik był już ustalony.

Nasza ocena: 2+

Re-Plast Unia Oświęcim – KH Energa Toruń
Sędziowali: Krzysztof Kozłowski, Mateusz Krzywda

Kary, które nałożyli sędziowie w tym spotkaniu były jak najbardziej ewidentne. Nieco może przesadzono z karą za atak kijem trzymanym oburącz dla Victora Bartleya. Sędziom umknęło jednak przewinienie Bretta McKenziego z 55. minuty, gdy Adrian Jaworski wyszedł sam na sam z Clarkiem Saundersem. Za kolegą z drużyny podążał Dienis Sierguszkin, a swojego kija w spodenki włożył mu napastnik Unii, ewidentnie zahaczając Rosjanina. Doskonale widać to na skrócie z tego spotkania. Rozumiemy, że arbiter główny będący przy bramce Unii patrzył na krążek, ale od czego zatem jest drugi sędzia główny z tyłu akcji?

Nasza ocena: 4-.

JKH GKS Jastrzębie – Comarch Cracovia
Sędziowali: Marcin Polak, Mariusz Smura

Nie był to dobry mecz w wykonaniu arbitrów. Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, kiedy to mogli użyć gwizdka i przyznać słuszną karę, lecz tego nie zrobili. Tak było chociażby w trzeciej tercji, gdy śmiało mogli przyznać dwuminutową karę Klimíčkowi za podcięcie rywala. A takich sytuacji było więcej.

Nasza ocena: 2.

GKS Katowice – Tauron Podhale Nowy Targ
Sędziowali: Paweł Breske, Wojciech Wrycza

Nie zabrakło w tym meczu ostrej walki i gry na pograniczu z przepisami. Sędziowie dobrze zapanowali jednak nad pojedynkiem i nie popełnili większych błędów. Ich oczom uszły jednak drobne przewinienia, które kwalifikowały się na wykluczenie. Nie było jednak źle.

27. kolejka

Nasza ocena: 4.

Tauron Podhale Nowy Targ – Ciarko STS Sanok
Sędziowali: Paweł Kosidło, Mateusz Krzywda

Sędziowie spisali się nawet dobrze. Nowotarżanom często “odcinało prąd”. Stąd kary 10-minutowe i kara meczu dla Mrugały. Z pewnością sędziowie tym razem dobrze zinterpretowali wydarzenia zachodzące na lodzie. Agresywna gra podopiecznych Andrieja Gusowa skończyła się tym, że dwóch zawodników Ciarko STS-u Sanok wylądowało w szpitalu. Sędziowie spisali się dobrze.

Nasza ocena: 5

Comarch Cracovia – GKS Katowice
Sędziowali: Krzysztof Kozłowski, Patryk Pyrskała

Słaby występ sędziów. Zaczęli od złej decyzji w 3. minucie. Kiedy to Taylor Doherty wjechał w rywala, co oczywiście nie miało miejsca. Był to bardziej przypadek niż celowe zagranie, a i tak nie miało to przesłanki ku temu by nałożyć karę. Dwie minuty dla Doherty’ego należała się w wielu innych sytuacjach. Przez cały mecz prowokował on rywali, ale ci nie dali się nabrać na jego sztuczki. Nie zmienia to faktu, że w wielu sytuacjach popełniał on przewinienie. W końcu doszło do starcia pomiędzy nim, a Patrykiem Krężołkiem. Kto wie? Może gdyby sędziowie reagowali wcześniej, do wielu późniejszych fauli w ogóle by nie doszło?

Nasza ocena: 3

KH Energa Toruń – JKH GKS Jastrzębie
Sędziowali: Tomasz Radzik, Mariusz Smura

Ciężko znaleźć jakiś poważniejszy zarzut do dyspozycji arbitrów. Wydaje się, że wywiązywali się dobrze z wszelkich obowiązków i nie popełnili żadnego rażącego niedopatrzenia. Od pierwszej do ostatniej minuty popisywali się nienaganną koncentracją, choć należy przyznać, że zawodnicy skupiali się na grze w hokej, a nie na faulowaniu rywala.

Nasza ocena: 4+.

Zagłębie Sosnowiec – Re-Plast Unia Oświęcim
Sędziowali: Bartosz Kaczmarek, Dawid Mazur

Był to raczej spokojny mecz dla sędziów. Nie brakowało w nim emocji, ale zawodnicy potrafili “się zachować” i nie zbierali niepotrzebnie minut karnych. Tylko cztery minuty nałożone na zespół gospodarzy i to całkiem słusznie. Dobra robota sędziów.

Nasza ocena: 5

GKH Stoczniowiec Gdańsk – GKS Tychy
Sędziowali: Daniel Lipiński, Patryk Kasprzyk

Na tafli nie działo się zbyt wiele, ostrej walki też nie uświadczyliśmy, ale sędziowie i tak nie zachwycili. Nieco na wyrost była kara dla Michaela Cichego, bo zawodnik Stoczniowca przy minimalnym kontakcie od razu padł na lód. Natomiast przy akcji sam na sam Christiana Mroczkowkiego, Maciej Rybak zamiast trafić w krążek, trafił w łyżwy reprezentanta Polski i wytrącił go z równowagi, gwizdek arbitrów jednak milczał. Sędzia Kasprzyk nie popisał się też przy zamieszaniu pod bramką Michała Kielera, przedwcześnie używając gwizdka.

Nasza ocena: 4-.

Oceny:
Robert Długi – 5 (5)
Mateusz Niżnik – 5 (5)
Mateusz Krzywda – 4+ (4-,5)
Wojciech Wrycza – 4 (4)
Patryk Kasprzyk – 3+ (3+,4-)
Paweł Breske – 3+ (3+,4)
Dawid Mazur – 3+ (2,5)
Bartosz Kaczmarek – 3+ (2,5)
Krzysztof Kozłowski – 3+ (4-,3)
Patryk Pyrskała – 3 (3,3)
Mariusz Smura – 3 (2,4+)
Marcin Polak – 2+ (3,2)
Daniel Lipiński – 2+ (1,4-)
Michał Baca – 2+ (2+)
Paweł Kosidło – 2+ (2+,5)
Tomasz Radzik – 2+ (1,4+)
Przemysław Gabryszak – 1 (1)
Sebastian Kryś – 1 (1)

Wgląd do ocen z “poprzedniego semestru” w linku poniżej:
https://www.zklepy.pl/2020/12/21/ranking-sedziow-to-jest-dramat/

Najnowsze artykuły

Polacy postawili twarde warunki! Świetna postawa na tle gwiazd NHL

Kacper Tomasz Langowski

Paś: Jesteśmy pozytywnie nastawieni

admin

THL: Powrót ograniczeń dla zawodników zagranicznych i kadry U20

Mikołaj Pachniewski

Skomentuj