zklepy.pl
Image default

Superpuchar? A po co to komu? Komu to potrzebne?

Już dziś, jak co roku, odbędzie się mecz o Superpuchar Polski. Formuła rozgrywek o to trofeum ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. O 18:30 po raz pierwszy w tym sezonie TVP Sport pokaże mecz hokeja w polskim wydaniu. Mecz nie byle jaki, bo zmierzy się dwóch godnych siebie rywali.

HISTORIA PO STRONIE TYSZAN

Tyszanie staną przed szansą na powiększenie liczby pucharów w swojej gablocie. Dotychczas grali czterokrotnie w tych rozgrywkach i tylko raz schodzili do szatni bez zdobytego trofeum. Natomiast jastrzębianie w Superpucharze Polski brali udział tylko raz. W zeszłym sezonie na własnym lodzie doznali bardzo wysokiej porażki właśnie z GKS-em Tychy 1:6. Jeśli spojrzymy na obecne rozgrywki, możemy śmiało stwierdzić, że to “trójkolorowi” są faworytem do zwycięstwa w jutrzejszym starciu. Podopieczni Krzysztofa Majkowskiego przegrali w tym sezonie tylko raz, z… JKH GKS-em Jastrzębie 3:7. Ekipa znad czeskiej granicy znacznie się wzmocniła przed startem aktualnego sezonu. Zackary Phillips jest jednym z ciekawszych graczy w Polskiej Hokej Lidze. Mało kto może się pochwalić podobnym CV. Grał on choćby w lidze AHL, co nie wydaje się przypadkiem. Charakteryzuje się świetnym przeglądem pola i dobrym, zaskakującym strzałem. Mistrzowie Polski dysponują czterema wyrównanymi formacjami. Jednak w ostatnim spotkaniu wyeliminowany z gry na około miesiąc został Patryk Wronka. W tyskim zespole jednak wyróżniać się będzie tercet zza oceanu. Christian Mroczkowski, Alexander Szczechura i Michael Cichy grają jakby znali się od dziecka. To na nich najbardziej muszą uważać obrońcy zespołu gości. Czeka nas bardzo wyrównane starcie. Jednak bardzo ciężko stwierdzić, kto wyjdzie z tego zwycięsko. Na pewno więcej jakości w składzie mają gospodarze. Natomiast Robert Kalaber już swoje w życiu przeżył i na pewno należycie przygotuje swój zespół na zbliżający się mecz.

PO CO TEN CAŁY SUPERPUCHAR?

Niewątpliwym plusem meczu o Superpuchar Polski jest fakt, że spotkanie transmitowane jest przez TVP Sport, czyli stację dostępną na multipleksie. Taka okazja zawsze może przyciągnąć nowych kibiców do tej, bądź co bądź, niszowej dyscypliny w naszym kraju. Niewątpliwie dla klubów uczestniczących w tym spotkaniu, jest to dodatkowa okazja do zdobycia kolejnego trofeum do klubowej gabloty, a co za tym idzie splendoru.

NIC NIEWARTE TROFEUM

W dobie światowej pandemii należy zadać sobie pytanie, jaki sens mają rozgrywki Superpucharu Polski? Kibice bardzo długo czekali na potwierdzenie organizacji imprezy, a oficjalna wiadomość wcale nie wywołała wielkiego poruszenia opinii publicznej. Od początku sezonu ligowi włodarze byli świadomi, że przekładanie meczów będzie smutnym elementem koronawirusowej rzeczywistości, wypadający termin stanowi więc dodatkową komplikację. W zdecydowanie gorszej sytuacji znajdują się jastrzębianie, przed którymi zaległe spotkania z Comarch Cracovią oraz Stoczniowcem Gdańsk. Oznacza to, iż podopieczni trenera Roberta Kalábera w 9 dni rozegrają aż 5 spotkań. Nikt nie mógł oczywiście przewidzieć faktu, iż na zaledwie kilka dni przed superpucharowym starciem zostanie wydany zakaz organizacji meczów z udziałem publiczności, stanowi to jednak kolejny absurd otaczający to wydarzenie. Bez względu na zwycięską stronę, to osiągnięcie nie będzie szczególnym wpisem w historii obydwu klubów. Wystarczy tylko wspomnieć, jak smutnym widokiem były puste trybuny na polskich lodowiskach, a brak kibicowskiej atmosfery bez wątpienia dawał się we znaki każdej drużynie występującej w PHL, nie zważając już nawet na aspekt finansowy i utratę dochodów z dnia meczowego. Więcej do zyskania mają rzecz jasna hokeiści JKH: byłoby to dla nich pierwsze takie wyróżnienie, a sam pojedynek stanowi znakomitą okazję na rewanż za niedzielną porażkę. Inną kwestię stanowi także fakt, czy korzystniejszym rozwiązaniem nie byłoby zorganizowanie tego spotkania na neutralnym terenie. W tym roku nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, wpływa to jednak zdecydowanie na rangę i prestiż rozgrywek.

Garść ciekawostek:

– Mecze o Superpuchar Polski organizowane są od 2014 roku.
Sięgnąć po niego udało się do tej pory tylko dwóm drużynom. Zarówno GKS Tychy, jak i Comarch Cracovia wygrały go po trzy razy.

– JKH GKS Jastrzębie w 2019 roku wystąpił w meczu o SPP. Jastrzębianie przegrali wtedy 1:6 z GKS-em Tychy.

– Mecz o Superpuchar Polski w 2016 roku, który odbywał się w Nowym Targu został przerwany w drugiej tercji w czasie gry 33:04 przy wyniku 1:0 dla Podhala. Powodem przerwania meczu była mgła unosząca się nad nowotarskim lodowiskiem. Spotkanie dokończono dopiero dwa miesiące później, a triumfowała w nim Cracovia wygrywając po rzutach karnych 3:2.

– Do tej pory mecz o Superpuchar Polski inaugurował sezon Polskiej Hokej Ligi. Przez pandemię koronawirusa mecz został jednak przełożony na 20 października.

Najnowsze artykuły

Polacy postawili twarde warunki! Świetna postawa na tle gwiazd NHL

Kacper Tomasz Langowski

Paś: Jesteśmy pozytywnie nastawieni

admin

THL: Powrót ograniczeń dla zawodników zagranicznych i kadry U20

Mikołaj Pachniewski

Skomentuj