Znajdziesz nas też tutaj:

PHL

Ukraińskie kluby w PHL? „Będziemy próbowali to robić”

Ukraińskie kluby w Polskiej Hokej Lidze? To nie fikcja, a bardzo realna możliwość. Wszystkiemu winna jest wojna w Ukrainie. 

Władze Polskiego Związku Hokeja na Lodzie wpadły na pomysł, by do PHL zaprosić kluby z ogarniętej wojną Ukrainy. Tamtejsze rozgrywki ze względu na wojnę zostały zawieszone, a przyszłość jest niejasna. Zniszczenia wojenne mogą doprowadzić do tego, że ukraińskie ligi (są dwie) nie wystartują.

Z inicjatywą wyszedł prezes Mirosław Minkina, który otwarcie deklaruje, że będzie zabiegać o to, by ukraińskie zespoły od przyszłego sezonu dołączyły do zmagań naszej ligi na zasadzie dzikiej karty. 

– Wyobrażam sobie polską ligę z dwoma, trzema ukraińskimi klubami, będziemy próbowali to robić. W Opolu, Krynicy, Dębicy czy Gdańsku są lodowiska, jest zaplecze do uprawiania hokeja, a nie ma drużyn. W tych miastach mogliby grać Ukraińcy. Taki pomysł rodzi się nam w głowie i spróbujemy taką propozycje Ukraińcom złożyć, ale trzeba będzie zastanowić się nad wszystkimi aspektami, także tymi finansowymi – mówi Minkina, cytowany przez TVPSport.pl.

Bez wątpienia udział zagranicznych klubów i to w ośrodkach, w których na co dzień nie ma ekstraligowych zespołów, pobudziłby kibiców i całe rozgrywki. Polscy fani zapewne zadają sobie pytanie, czy na przeszkodzie nie staną przepisy. Przypomnijmy bowiem, że kiedyś chęć gry w PHL zgłaszała czeska HC RT TORAX Poruba, ale kluby nie zgodziły się na przyjęcie jej do ligi.

Niedawno wprowadziliśmy przepis mówiący o tym, że w PHL mogą grać drużyny z zagranicy, ale nie mogą stanowić więcej niż pięćdziesiąt procent wszystkich uczestników. Dziś liga jest dziewięciozespołowa, a więc do rywalizacji mogłoby przystąpić dziewięć zagranicznych klubów – wyjaśnia prezes PZHL.

Jednym z kandydatów gry w PHL jest HC Donbass Donieck. To zespół, który z powodzeniem występował w Kontynentalnej Hokejowej Lidze, Hokejowej Lidze Mistrzów oraz Pucharze Kontynentalnym. Przez wojnę na wschodzie Ukrainy, od 2014 roku przeniósł się z Doniecka do Kijowa. Niewykluczone też, że w PHL ujrzymy SK Sokił Kijów czy HK Krzemieńczuk.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclicOstatnie artykuły