Unia w finale po 17 latach!

17 lat musieli czekać fani biało-niebieskich na awans Unii do finału. Oczekiwaniu nadszedł kres po zwycięstwie Re-Plast Unii nad JKH GKS-em Jastrzębie 4:1.

Wtorkowe starcie lepiej rozpoczęli oświęcimianie, którzy już po 20 minutach prowadzili 2:1. Najpierw w 14. minucie w przewadze w okienko przymierzył Wasilij Strielcow, a kilka minut później Teddy Da Costa trącił krążek po strzale Nikołaja Stasienki. Chwilę później odpowiedział Arkadiusz Kostek, mocnym strzałem zaskakując Patrika Nechvátala.

Drugą odsłonę wyśmienicie rozpoczęli biało-niebiescy i w 23. minucie znów wykorzystali grę w przewadze, a krążek na długi słupek posłał Rollin Carlsson. Jastrzębianie rzucili wszystko na szalę i szukali kontaktowej bramki, ale świetnie spisywał się Clarke Saunders.

Czas uciekał, a mistrzowie Polski bili głową w kanadyjski mur. Pieczęć na awansie Unii do finału postawił Maksim Rogow. Później na Jastorze rozległy się pieśni o finale dla biało-niebieskich i marszu po złoto. Dla klubu z Oświęcimia to pierwszy finał od 17 lat. Jastrzębianom pozostanie gra o trzecie miejsce z przegranym środowego meczu GKS-u Katowice z GKS-em Tychy.

JKH GKS Jastrzębie – Re-Plast Unia Oświęcim 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
0:1 – Wasilij Strielcow – Maksim Rogow (13:10, 5/4),
0:2 – Teddy Da Costa – Nikołaj Stasienko, Victor Rollin Carlsson (17:19),
1:2 – Arkadiusz Kostek – Siarhiej Bahalejsza, Egils Kalns (18:37),
1:3 – Victor Rollin Carlsson (22:37, 5/4),
1:4 – Maksim Rogow – Aleksandr Strielcow (50:12).

Stan rywalizacji: 4:2 dla Re-Plast Unii Oświęcim – awans.

JKH: Nechvátal – Kostek, Bahalejsza; Kasperlik, Paś, Kalns – Ē. Ševčenko, Bryk; A. Ševčenko, Pavlovs, Razgals – Horzelski, Jelszański; R. Nalewajka, Ł. Nalewajka, Bondaruk – Gimiński, Kamienieu, Pelaczyk, Jarosz, Jass.

Unia: Saunders – Stasienko, Orłow; Themár, Carlsson, Da Costa – Bezuška, Rogow; A. Strielcow, W. Strielcow, Dziubiński – Glenn, Paszek; Prusak, Krzemień, Trandin – M. Noworyta, P. Noworyta; Oriechin, Apalkow, S. Kowalówka.