Znajdziesz nas też tutaj:

Felietony

Wrócili z zaświatów. Na co stać Marmę Ciarko STS Sanok?

Wszystko nieuchronnie wskazywało na to, iż Polska Hokej Liga wystartuje w okrojonym składzie. Na szczęście, Ciarko STS Sanok zdołał dopiąć budżet, a nazwa klubu powiększyła się o kolejny człon. Jak zawirowania wokół zespołu odbiją się na wynikach sanoczan?

Sanocki reset

W 2020 roku ziściły się sny sanockich kibiców – STS powrócił do rywalizacji na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Działacze klubu założyli sobie ambitne cele i powierzyli stery projektu w ręce Marka Ziętary. Klub został zbudowany wokół wychowanków oraz fińskich hokeistów.

Misja Ziętary dobiegła końca niedługo po rozpoczęciu sezonu 2021/2022. Wyniki zespołu pozostawiały wiele do życzenia, a drużyna nie poczyniła oczekiwanego progresu. Marcin Ćwikła wcielił się w rolę strażaka, dopóki klub nie zatrudnił Miiki Elomo.

Nie doszło jednak do efektu nowej miotły. Sanoczanie nie sprawili niespodzianki w play-offach, ulegając Re-Plast Unii Oświęcim. Więcej oczekiwań od nowego trenera można wiązać w świeżo rozpoczętych rozgrywkach.

Widmo upadku

Największe problemy spotkały sanoczan w okresie letnim. Wówczas doszło do pożaru w lakierni sponsora tytularnego klubu, a dalszy sponsoring stanął pod sporym znakiem zapytania. Kiedy gruchnęła wieść, iż Ciarko ogranicza środki łożone na STS, stało się jasne, iż o ligowy byt w przyszłym sezonie będzie niezwykle ciężko.

Oficjalne potwierdzenie włodarzy o nieprzystąpieniu do nadchodzącej edycji Polskiej Hokej Ligi było sporym ciosem dla kibiców, którzy długo czekali na powrót do jej struktur. Niespodziewanie jednak, dzięki sporym staraniom burmistrza, udało się dopiąć budżet. Dzięki temu, będziemy mogli oglądać ekipę z Podkarpacia w przyszłym sezonie.

Kierunek Finlandia

Podobnie jak w dwóch minionych sezonach, Finowie znów są najliczniejszą nacją w Sanoku. Dominik Salama, Jere Karlsson oraz Sami Tamminen występowali tu już wcześniej, a szeregi drużyny zostały zasilone dodatkowo przez Kallego Valtolę, Nika Ahoniemiego, Villego Heikkinena i Timiego Lahtinena.

Oprócz tego, klub pozyskał również Ukraińca Władisława Łysenkę oraz Szweda Sebastiana Harilę. Na zawieszenie łyżew na kołku zdecydował się gros wychowanków, w tym Sebastian Bar, Łukasz Łyko, Marcin Biały czy też Kamil Olearczyk.

Co przyniesie sezon?

Postawa podopiecznych Miiki Elomo stanowi sporą zagadkę. Sanoczanie rozegrali najmniej sparingów spośród wszystkich drużyn PHL i uzyskali w nich remisowy bilans. Nadchodzące spotkania pokażą, jak utrzymująca się niepewność odbije się na postawie zawodników STS-u.

Na nich warto zwrócić uwagę

  • Kalle Valtola

26-letni defensor w zeszłym sezonie sięgnął z GKS-em Katowice po tytuł mistrzowski. Transfer do siódmej drużyny rozgrywek jest więc sporym zaskoczeniem, tym bardziej, iż Valtola pokazał się z solidnej strony. Wydaje się, że w tym aspekcie przesądziła perspektywa współpracy z fińskim trenerem. Na pewno można oczekiwać od niego, iż wcieli się w rolę lidera defensywy.

Kalle Valtola zaprezentował się z solidnej strony w GKS-ie Katowice. Transfer do siódmej drużyny PHL był zatem sporą niespodzianką.
fot. GieKSa Foto
  • Sami Tamminen

Sami Tamminen to jedyny zagraniczny napastnik, z którym przedłużono umowę. Decyzja sanockich włodarzy wydaje się być jak najbardziej słuszna. Dobra technika użytkowa oraz umiejętność brania odpowiedzialności na swe barki w odpowiedzialnych to zdecydowane atuty Tamminena. Co więcej, została powierzona mu rola kapitana.

  • Juho Mäkelä

To jeden z pierwszych transferów ogłoszonych przez STS Sanok. 26-latek spędził miniony sezon we Francji, gdzie zaprezentował się z solidnej strony. W jego CV znajdziemy także udane występy na zapleczu fińskiej ekstraligi. Zdaje się, że z jego nazwiskiem powinniśmy wiązać największe oczekiwania spośród nowo pozyskanych zawodników.

Ruchy transferowe

Do klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Kalle ValtolaobrońcaGKS KatowicePHL
Louis MiccolinapastnikUKS Niedźwiadki MOSiR SanokMHL
Damian GindanapastnikUKS Niedźwiadki MOSiR SanokMHL
Juho MäkelänapastnikAnglet Hormadiekstraliga francuska
Timi LahtinennapastnikDundee Starsekstraliga brytyjska
Ville HeikkinennapastnikVisby/Roma2. liga szwedzka
Władysław ŁysenkoobrońcaHC MariupolUHSL – Ukraina
Johan HöglundnapastnikBodens HF2. liga szwedzka
Sebastian HarilanapastnikBodens HF2. liga szwedzka

Z klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Jakub BukowskinapastnikGKS TychyPHL
Patrik SpěšnýbramkarzZagłębie SosnowiecPHL
Radosław SawickinapastnikComarch CracoviaPHL
Kamil Olearczykobrońcakoniec kariery
Julius MarvaobrońcaFerencvárosi TCErste Liga – Węgry

Sparingi:

12.08.2022 Tauron Podhale Nowy Targ – Marma Ciarko STS Sanok 3:5
19.08.2022 Marma Ciarko STS Sanok – Tauron Podhale Nowy Targ 8:2
25.08.2022 HC 21 Preszów – Marma Ciarko STS Sanok 5:1
30.08.2022 Marma Ciarko STS Sanok – GKS Tychy 0:3

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclicOstatnie artykuły