zklepy.pl

ZIO: Finowie po raz pierwszy w historii z olimpijskim złotem!

Finlandia pokonała Rosyjski Komitet Olimpijski w finałowym meczu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Dla reprezentacji „Suomi” było to pierwsze złoto w historii!

Niedzielny poranek upłynął pod znakiem finałowej rywalizacji Finów i Rosjan w pojedynku o złoto igrzysk w Pekinie. Pierwsza tercja była bardzo wyrównana, ale na prowadzenie wyszli obrońcy tytułu. Potrzebowali oni zaledwie 18 sekund do wykorzystania przewagi liczebnej, a strzałem na długi słupek Sateriego pokonał Michaił Grigorienko. „Suomi” mogli odpowiedzieć w podobny sposób, ale nie znaleźli sposobu na Iwana Fiedotowa.

Finowie oddawali więcej strzałów i to przyniosło efekt po rozpoczęciu drugiej odsłony. Uderzenie Ville Pokki spod bandy minęło zasłoniętego Fiedotowa i mieliśmy remis. Oba zespoły grały bardzo uważnie w defensywie i nie pozwalały rywalowi na swobodne konstruowanie akcji. Optyczną przewagę wypracowali sobie Finowie. Podopieczni Jukki Jalonena po raz drugi w tym meczu nie wykorzystali gry w liczebnej przewadze i po dwóch tercjach był remis.

Trzecią odsłonę znakomicie rozpoczęli „Suomi”, bo już po 31 sekundach od jej rozpoczęcia objęli prowadzenie. Hannes Björninen trącił krążek po uderzeniu Marko Anttili i zaskoczył Fiedotowa. Ten gol sprawił, że Rosjanie musieli odważniej zaatakować, a to była woda na młyn dla Finów, którzy raz po raz wyprowadzali groźne kontry. Znakomite okazje mieli Miro Aaltonen oraz Juuso Hietanen. Strzał pierwszego odbił bramkarz Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a uderzenie fińskiego obrońcy wylądowało na poprzeczce.

W ostatniej minucie obrońcy tytułu wycofali bramkarza, ale manewr ten nie przyniósł powodzenia, bo ofiarnie bronili się „Suomi”. Dla podopiecznych Jukki Jalonena było to pierwsze, historyczne złoto na Igrzyskach Olimpijskich. 

Finlandia – Rosyjski Komitet Olimpijski 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
0:1 – Michaił Grigorienko – Nikita Niesterow, Nikita Gusiew (07:17, 5/4),
1:1 – Ville Pokka – Hannes Björninen, Atte Ohtamaa (23:28),
2:1 – Hannes Björninen – Marko Anttila, Atte Ohtamaa (40:31).

Strzały: 31 – 17.
Minuty karne: 2 – 6.

Najnowsze artykuły

Mistrzowie Polski wygrali w Cortinie mimo porażki z Herning Blue Fox

Mikołaj Pachniewski

GKS Katowice z pierwszym zwycięstwem. Cztery gole Pasiuta

Mikołaj Pachniewski

MŚ Elity: Kanada triumfuje! Łotysze z historycznym medalem

Mateusz Pawlik

Zostaw komentarz