Łotysze wzięli rewanż. Polacy przegrali pierwszy sparing przed mistrzostwami świata

Reprezentacja Polski przegrała 0:2 z reprezentacją Łotwy. Łotysze prezentowali się z lepszej strony niż wczoraj. Polacy opuszczają jednak Dyneburg z jednym zwycięstwem, co wcześniej można było brać w ciemno.

Pierwsza tercja prowadzona była w nieco niższym tempie niż wczoraj. Łotysze atakowali rozważniej i spokojniej. Polacy mieli swoje okazje, ale świetnie dysponowany dziś był łotewski golkiper. W 14. minucie wydawało się, że to biało-czerwoni będą bliżsi zdobycia gola. Stało się jednak odwrotnie. Fatalny błąd popełnił Oskar Jaśkiewicz, który stracił krążek w tercji ataku, co skrzętnie wykorzystał Mārtiņš Dzierkals, który „na raty” pokonał Kamila Lewartowskiego.

Gospodarze „przycisnęli” w drugiej odsłonie. Mieli oni znacznie więcej z gry. Polacy jednak dzielnie się bronili i nie dopuścili do tego by „Lewar” musiał wyciągać krążka z bramki w tej tercji. Ponadto, niezłe okazje mieli Dariusz Wanat czy Jan Sołtys, ale lepszy okazał się łotewski golkiper.

Na drugiego gola trzeba było czekać do trzeciej tercji. Na nasze nieszczęście, autorem bramki byli reprezentanci Łotwy. Po 35 sekundach od wznowienia trzeciej odsłony, Dans Ločmelis wykorzystał pasywną postawę naszych obrońców i strzałem po lodzie pokonał Kamila Lewartowskiego, który mógł przy tym strzale zachować się lepiej. Na trzy minuty przed końcem, biało-czerwoni mogli zdobyć pierwszego gola w tym spotkaniu. Alan Łyszczarczyk zagrał do Pawła Zygmunta, ale ten nie zdołał pokonać bramkarza reprezentacji Łotwy.

Po meczu zarządzono, iż odbędzie dogrywka, a następnie rzuty karne. Robert Kalaber podobnie jak w rozgrywkach ligowych, podjął decyzję by jego zespół grał bez bramkarza. To jednak na niewiele się zdało. Arvils Bergmanis wystrzelił gumę z własnej tercji i zdobył bramkę w dogrywce.

Łotwa – Polska 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
1:0- Mārtiņš Dzierkals (13:45, 4/5),
2:0 – Dans Ločmelis – Georgs Golovskovs (40:35).

Łotwa: Vītols – Freibergs, A. Bergmanis; Krastenbergs, Buncis, Dzierkals – Mamčics, Andžāns; Egle, Ločmelis, Lapinskis – Sējējs, P. Ozols; Golovkovs, Batņa, Melnalksnis – R. Bergmanis; Rullers, Bukarts, Ķēniņš.
Trener: Harijs Vītoliņš

Polska: Lewartowski – Kostek, Jaśkiewicz; Łyszczarczyk, Wałęga, Zygmunt – Górny, Paszek; Wanat, Dziubiński, Michalski – Biłas, Horzelski; Urbanowicz, Paś, Maciaś – Florczak; Brynkus, Krzemień, Sołtys.
Trener: Róbert Kaláber