Znajdziesz nas też tutaj:

PHL

Obchody stulecia. Czy „Stalowe Pierniki” podejmą „Stalowników” z Trzyńca?

Czy w 2024 roku czekają nas „stalowe derby”? KH Energa Toruń zamierza zorganizować towarzyski mecz z ekipą mistrza Czech – HC Oceláři Trzyniec. To spotkanie ma stanowić część obchodów stulecia istnienia klubu. Czy rzeczywiście dojdzie do tego pojedynku?

Toruński klub prężnie przygotowuje się do obchodów stulecia istnienia hokejowej sekcji w grodzie Kopernika. To właśnie w 1924 roku klub wielosekcyjny klub TKS Toruń powołał do istnienia sekcję hokejową. Wprawdzie pierwszy mecz rozegrano dopiero w 1925 roku (za wikipedia.pl), to właśnie rok 1924 uznaje się za datę rozpoczęcia hokejowych tradycji w Toruniu.

Jednym z elementów hucznych obchodów tego jubileuszu ma być pokazowy mecz z nie byle jakim rywalem. Do miasta nad Wisłą zawitać ma… mistrz Czech – HC Oceláři Trzyniec. Czy rzeczywiście tak się stanie? Prezes Bogdan Rozwadowski poczynił już pierwsze kroki w celu zaproszenia czterokrotnych złotych medalistów Tipsport Extraligi do Torunia. Michał Piszczek organizator wyprawy „Hokej łączy, hokej spája, hokej spojuje” oraz założyciel polskiego fanklubu „Stalowników” podczas wizyty w Trzyńcu, przekazał władzom HC Oceláři list intencyjny z zaproszeniem na mecz do Torunia.

Akcja „Hokej Łączy” była pomysłem naszych kibiców, a dokładnie Michała Piszczka, który jednocześnie jest założycielem oficjalnego, polskiego fanklubu HC Oceláři Trzyniec, działającego od wielu lat w Toruniu. Michał jest jednocześnie wiernym kibicem i przyjacielem naszego klubu. To on, razem z resztą ekipy „Hokej Łączy” zaproponowali, że mogą w trakcie swojej podróży przekazać list intencyjny od naszego klubu skierowany do HC Oceláři, w związku ze zbliżającymi się obchodami stulecia hokeja na lodzie w Toruniu przekazał nam Marcin Jurzysta z toruńskiego klubu.

Jak czytamy w liście przekazanym władzom trzynieckiego klubu, torunianie pragną zorganizować spotkanie w 2024 roku jako część obchodów jubileuszu. Byłyby to istnie „stalowe derby”, wszak torunianie bywają nazywani „Stalowymi Piernikami”, klub z Trzyńca to zaś „Stalownicy” z powodu huty znajdującej się w mieście przy polskiej granicy.

W 2024 roku będziemy obchodzić stulecie hokeja na lodzie w Toruniu, gdzie po raz pierwszy krążek rzucono na lód już w 1924 roku. Chcielibyśmy uczcić tą rocznicę w sposób wyjątkowy, poprzez rozegranie meczu naszych drużyn. Zarówno dla naszego klubu, jak również kibiców, możliwość zobaczenia widowiska z udziałem HC Oceláři Trzyniec byłaby czymś niepowtarzalnym, pokazującym hokejową przyjaźń pomiędzy naszymi miastami – czytamy w liście toruńskiego klubu.

Jeśli spotkanie rzeczywiście dojdzie do skutku, będzie to nie lada gratka dla fanów nie tylko KH Energi Toruń, ale wszystkich fanów polskiego hokeja, by zobaczyć w akcji zespół mistrza Czech mierzący się z zespołem z Polskiej Hokej Ligi. Nie trzeba przypominać, że obecnie barwy „Stalowników” przywdziewa dwóch Polaków: Aron Chmielewski i Alan Łyszczarczyk. Chmielewski to także wychowanek Stoczniowca Gdańsk, a jak wiadomo, droga z Gdańska do Torunia to najkrótsza trasa dla fanów z grodu Neptuna na lodowisko ekstraligowego klubu.

Ktoś mógłby zapytać skąd pomysł, by z okazji naszego jubileuszu, rozegrać mecz akurat z HC Oceláři, skoro PHL i ekstraligę czeską dzieli przepaść jeśli chodzi o poziom sportowy i organizacyjny. Ale osobiście wierzę, że wpisuje się to po pierwsze w hasło „Hokej Łączy”, po drugie to właśnie w naszym mieście działa fanklub HC Oceláři i nasi kibice często jeżdżą do Trzyńca, by kibicować. Po trzecie HC Oceláři to przecież „Stalownicy”, a my to „Stalowe Pierniki”. Liczymy na to, że klub z Trzyńca przyjmie nasze zaproszenie i tym samym wspólnie pokażemy, że hokej może łączyć, a kibice będą mieli okazję zobaczyć tak wyjątkowy mecz na Tor-Torze – dodaje Marcin Jurzysta.

Poniżej przedstawiamy całą treść listu skierowanego do władz trzynieckiego klubu. Pisownia oryginalna.

Grupa miłośników hokeja na lodzie, która odwiedziła w trakcie swojej podróży również Trzyniec i przekazała Panu ten list, to również hokejowi kibice naszego, toruńskiego klubu hokejowego KH Energa Toruń, którzy w ramach akcji „Hokej łączy ,hokej spaja, hokej spojuje” postanowili odwiedzić wszystkie ekstraklasowe lodowiska i kluby hokejowe w Polsce , Czechach i na Słowacji, demonstrując tym samym swoją miłość do hokeja na lodzie. Ta akcja to również ich wkład w rozpoczęcie obchodów 100-lecia hokeja na lodzie w Toruniu, które przypada w 2024 roku.

            Trzyniecki klub jest nazywany Stalownikami, a klub toruński to Stalowi Rycerze. Toruń to również miasto, w którym funkcjonuje oficjalny, polski fanklub HC Oceláři Trzyniec, który od wielu lat organizował i organizuje wyjazdy na mecze trzynieckiej drużyny, którą również dopinguje i wspiera, mając w swoim sercu dwa kluby hokejowe – KH Energa Toruń i HC Oceláři Trzyniec. Również czescy kibice Państwa klubu gościli kilka lat temu w Toruniu
i byli tu ciepło przyjęci.

            Tak, jak wspomniałem, już w 2024 roku będziemy obchodzić 100-lecie hokeja na lodzie w Toruniu, gdzie po raz pierwszy krążek rzucono na lód już w 1924 roku. Chcielibyśmy uczcić tą rocznicę w sposób wyjątkowy, poprzez rozegranie meczu naszych drużyn. Zarówno dla naszego klubu, jak również kibiców, możliwość zobaczenia widowiska z udziałem HC Oceláři Trzyniec, byłaby czymś niepowtarzalnym, pokazującym hokejową przyjaźń pomiędzy naszymi miastami.

            Mamy nadzieję, że przychylnie podejdą Państwo do naszej inicjatywy i że mecz pomiędzy naszymi drużynami dojdzie do skutku w ramach hokejowego jubileuszu w naszym mieście. Życzymy Wam samych sukcesów w nowym sezonie i serdecznie pozdrawiamy całą trzyniecką drużynę.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclicOstatnie artykuły