Re-Plast Unia Oświęcim została mistrzem Polski w sezonie 2023/24. Złotego gola w 7. meczu w 67. minucie zdobył Mark Kaleinikovas. Oświęcimianie wrócili na tron po 20 latach i zyskali też prawo do gry w Champions Hockey League.

Na ten mecz czekała cała hokejowa Polska. To właśnie siódme starcie finałowe GKS-u Katowice z Re-Plast Unią Oświęcim wyłoniło Mistrza Polski w sezonie 2023/24. Cała dotychczasowa seria nie miała znaczenia, bo liczył się tylko ten mecz. A przypomnijmy, że gra toczyła się także o przepustkę do gry w Champions Hockey League w kolejnym sezonie.

Obie ekipy miały świadomość tego, że strata bramki postawi je w trudnej sytuacji. Z tego względu w pierwszej tercji zobaczyliśmy sporo uważnej gry w defensywie i niewiele klarownych okazji w ofensywie. Nie było także kar, bo GieKSa i Unia pilnowały się pod tym względem. Dopiero na początku drugiej partii to przyjezdni mogli zagrać w przewadze, co było ich mocnym atutem. Tego momentu jednak nie wykonali.

Później w przewadze grali także katowiczanie, ale i oni nie znaleźli sposobu, by otworzyć wynik. Wydawało się, że lepiej kondycyjnie wyglądają oświęcimianie, ale groźniejsze okazje w końcówce drugiej partii mieli gospodarze. Blisko byli: Mateusz Bepierszcz czy Ryan Cook, a słupek ostemplował Sam Marklund.

Po 40. minutach na zegarze wciąż było 0:0 i o wszystkim miała zadecydować trzecia tercja. Również i w niej bramka nie padła! Zespoły grały bowiem bardzo ostrożnie i nikt nie chciał się odsłonić. Do wyłonienia mistrza Polski potrzebna była zatem dogrywka. Już na początku dobrą okazję po kontrze 2 na 1 miał Santeri Koponen, ale źle trafił w krążek. Z kolei w poprzeczkę trafił Carl Ackered. Rozwiązanie w 67. minucie po indywidualnej akcji i zwodzie przyniósł Mark Kaleinikovas, dając Unii mistrzowski tytuł po 20 latach.

GKS Katowice – Re-Plast Unia Oświęcim 0:1 pd. (0:0, 0:0, 0:0, d. 0:1)
0:1 – Mark Kaleinikovas – Elliot Lorraine (66:21, 3/3).

GKS: Murray – Delmas, Kruczek; Bepierszcz, Pasiut, Fraszko – Varttinen, Koponen; Iisakka, Monto, Lehtimäki – Wanacki, Cook; Olsson, Michalski, Marklund – Lebek, Maciaś; Hitosato, Smal, Kowalczuk.

Unia: Lundin – Diukow, Jākobsons; Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas – Valtola, Uimonen; Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuška, Ackered; Kowalówka, Lorraine, Denyskin – Noworyta, Łukawski; Wanat, Krzemień, Sołtys.
Trener: Nik Zupančič.