zklepy.pl
Image default

Statystyczne podsumowanie grupy H Champions Hockey League. Jak wypadł mistrz Polski?

Jastrzębski Klub Hokejowy zakończył wczoraj – pod wieloma względami – rekordową  przygodę w Champions Hockey League. Kto okazał się być najskuteczniejszym zawodnikiem w grupie? Jak kształtuje się statystyka przewag? Jak na tle rywali wypadli jastrzębianie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście!

Bramkarze (co najmniej 120 rozegranych minut)

Najwięcej szans otrzymał Nicolas Wieser, choć tak na dobrą sprawę trener EC Red Bull Salzburg – Matt McIlvane – nie miał zbyt szerokiego pola manewru. Już w pierwszej tercji inauguracyjnego meczu z Frisk Asker kontuzji doznał Jean-Philippe Lamoureaux i do dziś nie zdołał powrócić na lód. Najlepszą skutecznością może pochwalić się jednak golkiper HC Bolzano – Justin Fazio, który wystąpił w dwóch spotkaniach: w pierwszym starciu z JKH GKS-em Jastrzębie, a także domowym pojedynku z Frisk Asker. O lokatę niżej uplasował się jego klubowy kolega, Kevin Boyle, choć należy zaznaczyć, że to on został posłany w ciężki bój z EC Red Bull Salzburg. Bramkarze włoskiej ekipy bez dwóch zdań zdominowali ten ranking, a przepaść dzieląca ich od trzeciego na liście Nicolasa Wiesera jest ogromna. 24-letni Austriak, który nie mógł pochwalić się wcześniej zbyt dużym doświadczeniem, został rzucony na głęboką wodę i dopiero po drobnym czasie zdołał przystosować się do gry na takim szczeblu.

Egzamin z dojrzałości zdał z kolei Henrik Fayen Vestavik, udowadniając swą wyższość nad o 15 lat starszym Nicklasem Dahlbergiem. Na piątym miejscu znalazł się Patrik Nechvátal, którego statystykę psuje przede wszystkim wyjazdowy mecz w Salzburgu.

Najlepszy procent obronionych strzałów:

  1. Justin Fazio (HC Bolzano, 59/62 – 95,2%),
  2. Kevin Boyle (HC Bolzano, 144/153 – 94,1%),
  3. Nicolas Wieser (EC Red Bull Salzburg, 104/115 – 90,4%),
  4. Henrik Fayen Vestavik (Frisk Asker, 113/125 – 90,4%),
  5. Patrik Nechvátal (JKH GKS Jastrzębie, 98/110 – 90,0%).

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i w budynku

Bardzo podobnie przedstawia się statystyka średniej wpuszczonych bramek na 60 minut gry. Jedyną zmianą jest zamiana miejsc Nechvátal i Vestavika, wszak bowiem częściej był zmuszany do wyciągania krążka z siatki. Co ciekawe, jedynym golkiperem, który był w stanie zachować czyste konto, został Nicolas Wieser. Bramkarz z Salzburga dokonał tego w starciu z Frisk Asker.

Średnia bramek wpuszczanych na 60 minut gry:

  1. Justin Fazio (HC Bolzano, 1,38 GAA),
  2. Kevin Boyle (HC Bolzano, 2,21 GAA),
  3. Nicolas Wieser (EC Red Bull Salzburg, 2,27 GAA),
  4. Patrik Nechvátal (JKH GKS Jastrzębie, 3,05 GAA),
  5. Henrik Fayen Vestavik (Frisk Asker, 3,96 GAA).

Zawodnicy z pola

Klasyfikacja kanadyjska została zdominowana przez napastników EC Red Bull Salzburg, choć na szczycie znalazł się… defensor Terrence James Brennan, wespół z klubowym kolegą Peterem Schneiderem. Obydwaj zawodnicy przed sezonem przenieśli się do austriackiego klubu i – przynajmniej na szczeblu CHL – w pełni wywiązali się z oczekiwań. Wysoka pozycja Brennana nie powinna stanowić jednak powodu do zdziwienia. 32-letni Kanadyjczyk przed laty należał do czołówki ofensywnych obrońców AHL, słynąc z potężnego strzału. Niżej na liście znaleźli się pozostali zawodnicy z Salzburga: Ty Loney (świetny współczynnik, wszak wziął udział ledwie w czterech spotkaniach, co daje mu pierwszą pozycję w tabeli strzelców), Jan-Mikael Järvinen (na którego dorobek złożyły się same asysty, jakich ma najwięcej w całej grupie). Na piątej pozycji znajdziemy dopiero zawodników innego klubu: są to Brett Findlay i Mathew Maione z HC Bolzano, dzielący miejsce z Benjaminem Nissnerem (napastnikiem – bez zaskoczenia – EC Salzburg). Spośród jastrzębian, najwięcej punktów wywalczyli Dominik Jarosz (2G + 2A), Egils Kalns (2G + 2A), Maciej Urbanowicz (1G + 3A) oraz Vitālijs Pavlovs (0G + 4A).

Klasyfikacja kanadyjska:

  1. Peter Schneider (EC Red Bull Salzburg, 8P = 3G + 5A),
    = Terrence James Brennan (EC Red Bull Salzburg, 8P = 3G + 5A),
  2. Ty Loney (EC Red Bull Salzburg, 7P = 4G + 3A),
    = Jan-Mikael Järvinen (EC Red Bull Salzburg, 7P = 0G + 7A),
  3. Brett Findlay (HC Bolzano, 6P = 4G + 2A),
    = Benjamin Nissner (EC Red Bull Salzburg, 6P = 4G + 2A),
    = Mathew Maione (HC Bolzano, 6P = 2G + 4A).

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku

Klasyfikacja plus/minus:

Patrząc na szczyt klasyfikacji plus/minus, chciałoby się wykrzyczeć hasło, z jakim Mariusz Pudzianowski przystępował do każdych zawodów strongmanów. Arkadiusz Kostek, który nigdy nie należał do przesadnie efektownych obrońców, znalazł się na szczycie klasyfikacji, z jakiej w głównej mierze rozliczani są obrońcy. Wychowanek Orlika Opole nie zakończył żadnego ze spotkań z negatywnym wynikiem, a w ostatnim meczu grupowym zaliczył aż cztery dodatnie „oczka”. Dwoma punktami mniej może pochwalić się Keegan Lowe, defensor HC Bolzano. Niższe pozycje przypadły jego kolegom: Brettowi Findlayowi oraz Danielowi Frankowi, a także innemu obrońcy JKH – Siarhiejowi Bahalejszy.

  1. Arkadiusz Kostek (JKH GKS Jastrzębie, +8),
  2. Keegan Lowe (HC Bolzano, +6),
  3. Siarhiej Bahalejsza (JKH GKS Jastrzębie, +5),
    = Brett Findlay (HC Bolzano, +5),
    = Daniel Frank (HC Bolzano, +5).

Najwięcej minut karnych:

  1. Michael Halmo (HC Bolzano, 33 PIM),
  2. Daniel Catenacci (HC Bolzano, 32 PIM),
  3. Keegan Kanzig (EC Red Bull Salzburg, 31 PIM),
  4. Peter Hochkofler (EC Red Bull Salzburg, 29 PIM),
  5. Brett Findlay (HC Bolzano, 10 PIM).

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i w budynku

Statystyki drużynowe:

W statystykach skuteczności przewag oraz osłabień górą okazały się być przedstawiciele ICE Hockey League. JKH GKS Jastrzębie nie radził sobie szczególnie w przewagach, o czym świadczy fakt, iż zanotował zaledwie jedną bramkę w „power-playu”. Bezkonkurencyjni w tym aspekcie okazali się być Austriacy (z czego poniekąd wynika też ich brak w czołówce klasyfikacji plus/minus, wszak obecność na lodzie w trakcie trafienia w przewadze nie liczy się do statystyk). Podopieczni Róberta Kalábera nie najgorzej wypadli z kolei w osłabieniach. Ponadto, udało im się uplasować na szczycie innej chlubnej statystyki: w całej grupie zainkasowali najmniej minut karnych. Pod tym względem, sędziowie mieli najwięcej pracy w pierwszym starciu Bolzano z Salzburgiem. Przyznano wówczas aż trzy kary meczu: Keegan Kanzig opuścił przedwcześnie lód po ataku w okolice głowy, a Peter Hochkofler i Michael Halmo zostali odesłani do szatni za bójkę.

Skuteczność w przewagach:

  1. EC Red Bull Salzburg (7/26 – 31%),
  2. HC Bolzano (4/21 – 19%),
  3. Frisk Asker (4/23 – 17%),
  4. JKH GKS Jastrzębie (1/11 – 9%).

Skuteczność w osłabieniach:

  1. HC Bolzano (25/29 – 86%),
  2. EC Red Bull Salzburg (14/17 – 82%),
  3. JKH GKS Jastrzębie (14/18 – 78%),
  4. Frisk Asker (11/17 – 67%).

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i garnitur

Klasyfikacja fair-play:

  1. JKH GKS Jastrzębie – 38 PIM.
  2. Frisk Asker – 48 PIM.
  3. EC Red Bull Salzburg – 92 PIM.
  4. HC Bolzano – 109 PIM.

fot. Facebook: JKH GKS Jastrzębie.

Najnowsze artykuły

Jest o co grać! Mistrz Polski wystąpi w CHL

Mikołaj Pachniewski

PILNE! CHL w sezonie 2023/24 bez klubu z PHL!

Mikołaj Pachniewski

Kto zagra w europejskich pucharach? PZHL podjął uchwałę

Mateusz Pawlik

Skomentuj