zklepy.pl
Image default

Pod lupą: PZU Podhale Nowy Targ. Powrót do lat świetności?

PZU Podhale Nowy Targ latem przeszło największą przemianę. Z roli outsidera do jednego z kandydatów do medali. 19-krotny mistrz Polski, ku uciesze swoich fanów, znów zbudował mocną drużynę i jest głodny jubileuszowego tytułu.

Wynik i prognoza

Rola czerwonej latarni i zdecydowanie najsłabszej ekipy w 9-drużynowej PHL od kilku sezonów przylgnęła do Podhala Nowy Targ. Na nic zdał się sponsor tytularny, jakim była spółka Tauron. “Górale” w poprzedniej kampanii zajęli 9. miejsce, prezentując się nad wyraz słabo, wygrywając zaledwie 3 mecze.

Nowy sezon to nowe nadzieje, a że te rozbudzone zostały przez przyjście sponsora, jakim jest PZU, a także transfery Patryka Wronki, Damiana Kapicy czy Michaela Cichego, to nic dziwnego, że w Nowym Targu od razu zapachniało medalami. 19-krotnym mistrzom Polski marzy się okrągły, 20. tytuł. Czy to się uda? Nie można tego wykluczyć, jednak naszym zdaniem sukcesem dla “Szarotek” będzie dotarcie do półfinału. Później wszystko może się zdarzyć.

Trener

Aleksandrs Beļavskis to doświadczony łotewski szkoleniowiec. Dla niego to druga przygoda z Podhalem. Pierwszej nie będzie wspominać zbyt dobrze, bowiem współpracę zakończono po nieobyczajnym zachowaniu. Teraz nie powinno się to zdarzyć. 59-latek do Polski wrócił przed zakończeniem poprzedniego sezonu. Miał wtedy trudne zadanie, bo Podhale miało najsłabszy skład, ale widać było jego rękę, a “Szarotki” grały już zupełnie inaczej niż na początku sezonu. Teraz dostał pod swoje skrzydła znacznie mocniejszy zespół. Zobaczymy, jak wykorzysta jego potencjał.

Największe wzmocnienia

1 Patryk Wronka (Comarch Cracovia, napastnik)

Niekwestionowany lider całej ligi jeśli chodzi o punktację kanadyjską i efektowność oraz efektywność gry. Po 7 latach przerwy wraca do macierzystego klubu i ma być motorem napędowym zespołu. Spodziewamy się, że “Wronczi” znów może pokusić się o zwycięstwo w klasyfikacji kanadyjskiej. Takiego zawodnika Podhale potrzebowało.

2. Damian Kapica (Comarch Cracovia, napastnik)

Kolejny powrót do macierzy, tym razem po 8 latach. Kapica rokrocznie w barwach Comarch Cracovii należał do najlepszych snajperów ligi. Gdyby nie kontuzje, jego kariera mogłaby nabrać jeszcze większego rozpędu. Problemy zdrowotne zdaje się mieć już za sobą. Do spółki z Wronką stworzy bardzo groźny i bramkostrzelny duet.

3. Michael Cichy (Tauron Re-Plast Unia Oświęcim, napastnik)

Choć “Cichy Zabójca” najlepsze lata zdaje się mieć już za sobą, to wciąż nie można odmówić mu tego, że w w ofensywie jest niezwykle groźny. Pod Gorcami liczą na niego przede wszystkim w aspekcie strzelania bramek. Do Nowego Targu trafił razem ze swoim “hokejowym bliźniakiem”, czyli Alexem Szczehurą. Ten duet wielokrotnie w pojedynkę potrafił przesądzać o losach spotkań.

4. Andrej Themár (Hull Seahawks, NIHL, napastnik)

Były król strzelców PHL wraca do Polski i znów ma być bijącym się o ten tytuł. Słowak po rocznej przygodzie w Wielkiej Brytanii znów otrzymał angaż od polskiego zespołu. Wszyscy fani znają go bardzo dobrze. To duże wzmocnienie ofensywy PZU Podhala, ale jak dobrze wiemy, Themár ma problemy z grą w obronie. Trener Beļavskis będzie musiał odpowiednio zbalansować formacje i dobrać 35-latkowi dobrych partnerów, by nie okazało się, że atak ten, tracić będzie najwięcej bramek.

5. Alexander Szczechura (Tauron Re-Plast Unia Oświęcim, napastnik)

W Nowym Targu postawiono przede wszystkim na transfery sprawdzonych w Polsce nazwisk. Kolejnym z nich jest Alexander Szczechura. W Oświęcimiu Kanadyjczyk z polskim paszportem nie zdał egzaminu i zawiódł oczekiwania. Górski klimat wydaje się jednak odpowiednim, by 33-latek się odbudował, zwłaszcza, że ma być kluczową postacią Podhala. Dużo minut spędzonych na lodzie powinno się przełożyć na lepsze zdobycze punktowe.

Największe osłabienia

1. Ołeksij Worona (Aqua City Pikes, 1. liga słowacka, napastnik)

Ukrainiec w minionym sezonie był niekwestionowanym liderem Podhala. Swoimi indywidualnymi umiejętnościami potrafił zaskoczyć całą drużynę rywala. 9 bramek i 15 asyst to jak na ostatni zespół ligi bardzo dobre statystyki. Na dodatek kibice mogli dzięki niemu obejrzeć wiele nieszablonowych i efektowych zagrań.

2. Alex Maunula (HC Falkons Brixen, 1. liga włoska, napastnik)

Przebojowy Fin był jednym z najbardziej walecznych zawodników Podhala Nowy Targ w poprzednich rozgrywkach. Nie bał się ostrej walki fizycznej, jak i ofiarnej gry w defensywie. W ataku również dał się poznać jako efektywny zawodnik. Takiego walczaka na pewno będzie brakować w Podhalu.

3. Luka Zorko (SHKM Baník Hodonín, 2. liga czeska, obrońca)

Rosły Słoweniec był niezwykle ciekawą postacią w Polskiej Hokej Lidze. Jego doskonałe warunki fizyczne predysponowały go do gry w defensywie, a jednak miał także ofensywne inklinacje. Prezentował się solidnie, choć nie ustrzegł się prostych błędów. W ogólnym rozrachunku mógłby jednak pokusić się o pozostanie w Nowym Targu.

Obecna kadra

Bramkarze: Kevin Lindskoug, Paweł Bizub, Szymon Klimowski

Obrońcy: Marcin Horzelski, Niko Joki, Phil Kiss, Jegor Kudzin, Jakub Michalski, Robert Mrugała, Dominik Szlembarski, Damian Tomasik, Dmitrij Załamaj

Napastnicy: Wiktor Bochnak, Michael Cichy, Łukasz Kamiński, Damian Kapica, Johan Lorraine, Kacper Malasiński, Bartłomiej Neupauer, Tarek Paranica, Adrian Słowakiewicz, Marat Saroka, Alexander Szczechura, Andrej Themár, Filip Wielkiewicz, Jakub Worwa, Patryk Wronka

Transfery

Przyszli: Michael Cichy, Alexander Szczechura, Kevin Lindskoug (wszyscy Tauron Re-Plast Unia Oświęcim), Dmitrij Załamaj (DEAC Debreczyn – Erste Liga), Nico Joki (Kiruna IF – HockeyEttan), Damian Kapica, Patryk Wronka (obaj Comarch Cracovia), Andrej Themár (Hull Seahawks – NIHL), Marcin Horzelski (JKH GKS Jastrzębie), Phil Kiss (UTE – Erste Liga), Johan Lorraine (Marma Ciarko STS Sanok), Jakub Michalski (Jokipojat U20 – Mestis U20)

Odeszli: Ołeksij Worona, Martin Przygodzki, Rene Svitana (wszyscy Aqua City Pikes – 1. liga słowacka), Aleksandr Aleksandrow (Dunarea Galati – Rumunia), Luka Zorko (SHKM Baník Hodonín – 2. liga czeska), Alex Maunula (HC Falkons Brixen – 1. liga włoska), Mychajło Czikancew (szuka klubu), Ondřej Volráb (HC Řisuty – 2. liga czeska)

Najnowsze artykuły

Jak długo Bytom będzie wracał do gry? Przyglądamy się sytuacji BS Polonii

Redakcja

A więc (znów) „Święta Wojna”. Stawką finał fazy play-off

admin

Głodni tyszanie kontra odrodzone „Szarotki”. Kto awansuje do półfinału?

admin

Skomentuj