Znajdziesz nas też tutaj:

Felietony

Postawili na solidność. Zagłębie Sosnowiec rozpoczyna dziś sezon

Podobnie jak przed rokiem, działacze Zagłębia Sosnowiec postawili na nazwiska sprawdzone w naszej rodzimej lidze hokeja. Czy przyniesie to zamierzony efekt, a sosnowiczanie zdołają poprawić swój wynik sportowy?

Założenia w poprzednim sezonie były ambitne. Nad Brynicę zawitało wielu sprawdzonych ligowców czy nawet reprezentantów Polski, wymieniając tu tylko Jarosława Rzeszutkę, Martina Przygodzkiego czy Oskara Jaśkiewicza.

Skład na papierze stawiał sosnowiczan w roli ekipy, którą stać na urwanie punktów wyżej notowanym zespołom. Do wyróżniających postaci zespołu należał również niezawodny tercet tworzony przez Aleksandra Wasiljewa, Jewgienija Nikiforowa, a później do Zagłębia powrócił jeszcze Rusłan Baszyrow.

Bolączką sosnowiczan ponownie okazała się być jednak gra w defensywie oraz postawa bramkarzy, która została poprawiona dopiero po angażu Andrieja Fiłonienki. Czym bliżej play-offów, tym atmosfera wewnątrz klubu nie napawała optymizmem. Ekipę opuścili Bartłomiej Bychawski, Przygodzki oraz Jaśkiewicz, a sosnowiczanie zostali w pierwszej rundzie sparowani z późniejszym mistrzem – GKS-em Katowice, któremu ulegli w pięciu spotkaniach.

Po sezonie w klubie nastąpiła przebudowa, choć Zagłębie stara się dalej podążać wytyczoną ścieżką. W międzysezonowej przerwie do klubu zawitały kolejne znane nazwiska: Michał Kotlorz, Jakub Witecki, Jakub Michałowski (wszyscy w poprzednim sezonie występowali dla GKS-u Tychy) czy też Patryk Kogut.

Istotna zmiana nastąpiła także między słupkami. Na zawieszenie łyżew na kołku zdecydowali się Michał Czernik oraz Marcel Kotuła. W ich miejsce pozyskano Patrika Spěšný’ego oraz powracającego z emigracji Sebastiana Lipińskiego.

Na co stać Zagłębie Sosnowiec? Jeżeli wszystko będzie funkcjonowało tak, jak należy, a obrona dotrzyma kroku ofensywie, sosnowiczanie mogą być niełatwym rywalem dla wyżej postawionych ekip. Solidni ligowcy uzupełnieni młodymi graczami oraz zagranicznym zaciągiem (w którym prym wiodą Ukraińcy) może napsuć krwi niejednemu rywalowi.

Na nich warto zwrócić uwagę

  • Patrik Spěšný

„Páťa” wydaje się być bramkarzem idealnie skrojonym pod oczekiwania ligowych „średniaków”. 26-letni Czech świetnie zaaklimatyzował się nad Wisłą, a w każdym klubie, w którym występował zaskarbił sobie ogromną sympatię lokalnych kibiców. Andriej Fiłonienko przedstawił się jako fachowiec, ale musiał opuścić klub. Zdaje się, że Spěšný powinien bezboleśnie wejść w jego buty.

Dla Patrika Spěšný’ego Zagłębie Sosnowiec jest już czwartym klubem w PHL. Wcześniej czeski golkiper występował w Naprzodzie Janów, KH Enerdze Toruń oraz Ciarko STS-ie Sanok.
  • Jakub Michałowski

Transfer wychowanka JKH GKS-u Jastrzębie do GKS-u Tychy okazał się być kompletnie chybionym strzałem. Młody defensor nie cieszył się zaufaniem ani trenera Krzysztofa Majkowskiego, ani też Andrieja Sidorienki, a do piwnego miasta przychodził jako mistrz Polski i reprezentant kraju. Nad czeską granicą udowodnił jednak, że drzemie w nim spory potencjał. Krok w tył powinien dobrze wpłynąć na losy jego kariery.

Jakub Michałowski po słabym sezonie w GKS-ie Tychy ma coś do udowodnienia. Sosnowiec zdaje się być dla niego dobrym miejscem do odbudowy.
  • Jakub Witecki

Kolejny hokeista, który dołączył do Zagłębia z piwnego miasta. Mimo upływu lat, Jakub Witecki to wciąż jeden z lepszych krajowych ligowców pod względem technicznym. Stracił on jednak miejsce w szatni GKS-u Tychy. Biorąc pod uwagę fakt, iż występuje tu również Jarosław Rzeszutko, Witecki powinien dobrze odnaleźć się nad Brynicą.

Transfer Jarosława Rzeszutki okazał się być bardzo dobrym ruchem działaczy Zagłębia. Podobne oczekiwania wiązane są z osobą Jakuba Witeckiego.

Ruchy transferowe

Do klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Witalij AndrejkiwobrońcaDonbas DonieckUHSL – Ukraina
Nikita BucenkonapastnikAltair DrużkiwkaUHSL – Ukraina
Patrik SpěšnýbramkarzCiarko STS SanokPHL
Jakub WiteckinapastnikGKS TychyPHL
Dmytro DanyłenkonapastnikDonbas DonieckUHSL – Ukraina
Patryk GosztyłaobrońcaComarch CracoviaPHL
Jakub MichałowskiobrońcaGKS TychyPHL
Patryk KogutnapastnikKH Energa ToruńPHL
Sebastian LipińskibramkarzPeterborough Phantoms 23. liga brytyjska
Michał KotlorzobrońcaGKS TychyPHL

Z klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Andriej FiłonienkobramkarzMietałłurg MagnitogorskKHL – Rosja
Michaił SyrojeżkinobrońcaHK Lidaekstraliga białoruska
Rusłan BaszyrownapastnikSteaua Bukaresztekstraliga rumuńska
Andriej Czwanczikownapastnikszuka klubu
Jewgienij NikiforownapastnikChamonixekstraliga francuska
Aleksandr Wasiljewnapastnikszuka klubu
Lukas Lundvald NielsennapastnikHerning Blue Foxekstraliga duńska
Daniel KlineckýobrońcaNeuilly-sur-Marne1. liga francuska
Jakub BlaniknapastnikJKH GKS JastrzębiePHL
Marcel Kotułabramkarzkoniec kariery
Michał Czernikbramkarzkoniec kariery

Wyniki sparingów

11.08.2022 Zagłębie Sosnowiec – KH Energa Toruń 0:1
12.08.2022 Zagłębie Sosnowiec – KH Energa Toruń 3:2 pk.
18.08.2022 Zagłębie Sosnowiec – AZ Hawierzów 3:4 pk.
23.08.2022 KH Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec 6:1
24.08.2022 KH Energa Toruń – Zagłębie Sosnowiec 2:3 pk.
02.09.2022 Zagłębie Sosnowiec – Tauron Podhale Nowy Targ 2:1 pk.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclicOstatnie artykuły