Znajdziesz nas też tutaj:

Felietony

Perspektywiczny projekt nad czeską granicą. Czy jastrzębianie włączą się do walki o trofea?

Po wywalczeniu potrójnej korony, w Jastrzębiu-Zdroju przystąpiono do budowy zupełnie nowego projektu. Spośród stranieri, jedynie Ēriks Ševčenko doznał zaszczytu sięgnięcia po największe trofea w historii klubu. Jastrzębianie znów postawili na młodość, licząc iż przyniesie to dobry efekt.

Zmiany, zmiany, zmiany….

Poprzedni sezon stanowił zauważalną zniżkę sportowej jakości wobec tego, co zaprezentował Jastrzębski Klub Hokejowy w rozgrywkach 2020/2021. Jastrzębianie zbudowali trzon wokół łotewskich hokeistów; taka spójność nie zapewniła jednak równej formy. Podopiecznych Róberta Kalábera zabrakło w zmaganiach o Puchar Polski, ale triumf w Superpucharze Polski oraz brązowy medal PHL należy jak najbardziej wyróżnić w rubryce sukcesów.

Po sezonie pożegnano się z częścią zawodników, którzy nie spełnili w pełni pokładanych w nich nadziei (wymieniając tu Frenksa Razgalsa, Artūrsa Ševčenkę czy wypożyczonych Gleba Bondaruka oraz Pawieła Jelszańskiego). Na zakończenie kariery zdecydowali się Māris Jass (którego część sezonu została strawiona przez kontuzję) oraz Patrik Nechvátal (co spotkało się ze sporym zdziwieniem, wszak w lipcu skończył on raptem 30 lat).

Najboleśniejszymi stratami wydają się być jednak odejścia Martina Kasperlíka oraz Romana Ráca, a także Egilsa Kalnsa. To oni nadawali głównie ton jastrzębskiej ofensywie i to na ich barkach spoczywał ciężar zdobywania goli.

Nowi liderzy?

Kogo pozyskano w miejsce byłych liderów? Kibice z ciekawością mogą spoglądać między słupki JKH, gdyż postawienie na węgierskiego bramkarza to dosyć niecodzienny wybór. Bence Bálizs to jednak niezwykle doświadczony fachman, przez co nie powinien mieć większych problemów z aklimatyzacją.

W ofensywie pozyskano kilku młodych zawodników, którzy mają coś do udowodnienia. Antons Siņegubovs, Raivo Freidenfelds oraz Mark Kaleinikovas to zawodnicy o podobnym profilu oraz wspólnym celu – w Polskiej Hokej Lidze zamierzają potwierdzić, iż poprzednie dobre kampanie nie były przypadkiem oraz są w stanie poradzić sobie w silniejszych ligach.

Najjaśniejszym punktem ofensywy wydaje się być jednak Markus Korkiakoski. Fiński snajper należał do kluczowych zawodników zaplecza czeskiej ekstraligi, a w przeszłości sprawdził się również w jego rodzimych rozgrywkach. Patrząc na niego przez pryzmat jego kariery, ten transfer nie ma prawa się nie udać.

Powrót na tron?

Konkurencja jednak nie śpi. Comarch Cracovia i GKS Tychy poczyniły znaczące wzmocnienia, a chrapkę na kolejny tytuł mistrzowski mają hokeiści GKS-u Katowice. Nie zapominajmy również o Re-Plast Unii Oświęcim, która ponownie włączy się do walki o najwyższe cele. Czy wśród tak silnej konkurencji jastrzębianie mają szanse na kolejne sukcesy? O wszystkim zadecyduje lód.

Na nich warto zwrócić uwagę

  • Bence Bálizs

Węgierski golkiper ma spore doświadczenie. Grał choćby w ekstralidze słowackiej, węgierskiej czy EBEL. Ponadto jest reprezentantem swojego kraju i wystąpił na wielu turniejach mistrzowskich. Węgier z niejednego pieca chleb jadł przez co nie powinien mieć problemów, by zastąpić Patrika Nechvátala, który w ostatnich sezonach stanowił o sile JKH.

Bence Bálizs ma zabezpieczyć dostęp do jastrzębskiej bramki.
  • Mateusz Bryk

Reprezentant Polski od czasu powrotu do macierzystego klubu jest jednym z filarów defensywy, bez którego ciężko wyobrazić sobie jastrzębski klub. Bryk nie tylko zabezpiecza tyły, ale dokłada również swoje w ofensywie, będąc groźnym zwłaszcza podczas gier w liczebnej przewadze.

Dla Mateusza Bryka będzie to już trzeci sezon z rzędu w JKH GKS Jastrzębie.
  • Markus Korkiakoski

30-letni Fin ostatnie cztery sezony spędził w czeskiej Chance Lidze i należał do najlepiej punktujących zawodników. To doskonały snajper, który potrafi zaskoczyć każdego bramkarza precyzyjnym strzałem. Do tego obdarzony jest ponadprzeciętną techniką. Korkiakoski powinien być najjaśniejszym punktem jastrzębskiej ofensywy. Typujemy, że Fin może pokusić się o walkę o miano króla strzelców.

Markus Korkiakoski dołączył do jastrzębskiego klubu latem i z miejsca stał się jednym z czołowych zawodników.

Ruchy transferowe

Do klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Bence BálizsbramkarzMAC HKB Újbudaekstraliga węgierska
Mark KaleinikovasnapastnikHK Liepājaekstraliga łotewska
Jozef ŠvecnapastnikHK Dukla Trenczynekstraliga słowacka
Jakub BlaniknapastnikZagłębie SosnowiecPHL
Antons SiņegubovsnapastnikEK Zell am SeeAlps HL – Austria
Raivo FreidenfeldsnapastnikKitzbüheler ECAlps HL – Austria
Eduards Hugo JansonsobrońcaVlci Żylina1. liga słowacka
Markus KorkiakoskinapastnikHC RT TORAX Poruba 20111. liga czeska
Olli-Petteri ViinikainenobrońcaKeuPA HT1. liga fińska

Z klubu:

ZawodnikPozycjaKlubLiga
Māris Jassobrońcakoniec kariery
Dawid Wróblewskinapastnikkoniec kariery
Pawieł Jelszańskiobrońcaszuka klubu
Gleb Bondaruknapastnikszuka klubu
Siarhiej BahalejszaobrońcaMietałłurg Żłobinekstraliga białoruska
Martin KasperlíknapastnikComarch CracoviaPHL
Roman RácnapastnikComarch CracoviaPHL
Frenks RazgalsnapastnikHK Dukla Trenczynekstraliga słowacka
Patrik Nechvátalbramkarzkoniec kariery
Jakub GimińskiobrońcaKH Energa ToruńPHL
Egils KalnsnapastnikEG Diez-Limburg2. liga niemiecka
Artūrs ŠevčenkonapastnikEV Lindau2. liga niemiecka

Wyniki sparingów

Bilans: Wygrane 6 – Przegrane 4

04.08.2022 JKH GKS Jastrzębie– HC Frydek-Mistek 3:5
09.08.2022 HC RT Torax Poruba – JKH GKS Jastrzębie 2:3 k.
10.08.2022 LHK Jestřábi Prościejów – JKH GKS Jastrzębie 5:2
13.08.2022 JKH GKS Jastrzębie – Re-Plast Unia Oświęcim 6:1
18.08.2022 Draci Šumperk – JKH GKS Jastrzębie 1:0
23.08.2022 JKH GKS Jastrzębie– Spartak Dubnica 7:4
25.08.2022 JKH GKS Jastrzębie – Tauron Podhale Nowy Targ 5:0
31.08.2022 JKH GKS Jastrzębie – Dukla Michalovce 7:1
06.09.2022 JKH GKS Jastrzębie – Draci Šumperk 7:4

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


fit&gym


betclicOstatnie artykuły