Puchar 4 Prezydentów: Triumf Re-Plast Unii Oświęcim! Zwycięstwo tyszan po dogrywce

Re-Plast Unia Oświęcim wygrała 4:2 z Zagłębiem Sosnowiec i to ta drużyna zwyciężyła w całym turnieju. Oświęcimianie byli dziś lepsi i wynik był jak najbardziej zasłużony. Tyszanie w meczu z SK Sokiłem Kijów po 61 minutach bicia głową w mur w końcu wygrali, ale dopiero po dogrywce. Złotego gola zdobył Christian Mroczkowski.

Pierwsza tercja ostatniego meczu Turnieju 4 Prezydentów, nie zaczęła się najlepiej dla gospodarzy. Już po 44 sekundach, oświęcimianie objęli prowadzenie. Rozklepali oni obronę Zagłębia, krążek trafił do Henrego Karjalainena, a ten dograł do Erika Ahopelto, który miał przed sobą pustą bramkę i nie miał kłopotów ze zdobyciem gola.

Sosnowiczanie jednak nie rzucili do ataku. Spokojnie budowali swoje akcje. Dobre sytuacje na bramkę mieli Niklas Salo czy Olli Valtola, ale Linus Lundin był dziś pewnym punktem drużyny.

Kiedy wydawało się, że gospodarze nabierają wiatru w żagle, Peter Bezuška oddał mocny strzał z nadgarstka pod samą poprzeczkę. Patrik Spěšný mimo podjęcia interwencji, nie zdołał złapać gumy.

Oświęcimianie mogli zdobyć jeszcze trzeciego gola w tej tercji. Znów sosnowiecka defensywa została rozklepana, a Henry Karjalainen miał przed sobą pustą bramkę, ale przedobrzył. Posłał krążek ponad poprzeczkę i nie zmienił wyniku przed przerwą.

Druga tercja była wyrównana, jednak więcej z gry mieli oświęcimianie. Mecz z czasem zamienił się w hokejowe szachy. Sosnowiczanie mieli swoje okazje, ale nie były one na tyle groźne, by zdobyć gola. Strzelecki impas przełamał dopiero Andrij Denyskin. Minął on obrońców Unii i zdjął pajęczynę z bramki Patrika Spěšný’ego.

W trzeciej odsłonie, podopieczni Piotra Sarnika ruszyli do ataku. Zagrali wyżej, przez co byli zmuszeni się odkryć. Po serii kilku groźnych sytuacji, odpowiedzieli goście. Na listę strzelców po raz drugi wpisał się Erik Ahopelto. Gra oświęcimian posypała się w drugiej połowie trzeciej tercji.

Na ławkę kar powędrowało dwóch hokeistów gości. To skrzętnie wykorzystali gospodarze. Po długim zamku, w końcu udało się zdobyć bramkę. Patryk Krężołek zachował zimną krew w zamieszaniu podbramkowym i dał swojej drużynie pierwszą bramkę w meczu. Jego koledzy chcieli pójść za ciosem, ale w dobrej dyspozycji pozostawał Linus Lundin. Gola w przewadze zdobył Ryley Lingren, więc Piotr Sarnik zdecydował się wziąć czas i zdjąć bramkarza. To jednak nie zdało egzaminu i ostatecznie Turniej 4 Prezydentów wygrali oświęcimianie.

Zagłębie Sosnowiec – Re-Plast Unia Oświęcim 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
0:1 – Erik Ahopelto – Henry Karjalainen (00:44),
0:2 – Peter Bezuška – Krzysztof Dudkiewicz (09:24),
0:3 – Andrij Denyskin – Łukasz Krzemień, Adrian Prusak (37:55),
0:4 – Erik Ahopelto – Henry Karjalainen, Kalle Valtola (45:13),
1:4 – Patryk Krężołek – Roman Szturc, Damian Tyczyński (51:46, 5/3),
2:4 – Ryley Lingren – Olli Valtola (58:28, 5/4).

Zagłębie: Spěšný – Charvát, Šaur; Szturc, Tyczyński, Krężołek – Stadel, Kotlorz; Salo, Lingren, O. Valtola – Krawczyk, Naróg; Karasiński, Sikora, Nahunko – Andrejkiw, Włodara; Kozłowski, Bucenko, Łoza – Bernacki.

Unia: Lundin – Ackered, Diukow; Sadłocha, Dziubiński, S. Kowalówka – Valtola, Jākobsons; Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuška; Denyskin, Krzemień, Prusak oraz Dudkiewicz.

GKS Tychy – SK Sokił Kijów 2:1d. (0:1, 0:0, 1:0, 1:0)
0:1 – Władimir Czerdak – Roman Błahy, Wadim Mazur (10:33, 5/4),
1:1 – Bartłomiej Jeziorski – Bartłomiej Pociecha (46:58),
2:1 – Christian Mroczkowski (60:58)

GKS Tychy: Fučík – Jaśkiewicz , Kaskinen; Łyszczarczyk, Rác, Mroczkowski – Ciura, Pociecha; Jansson, Turkin, Korenczuk – Bryk, Bizacki; Gościński, Galant, Marzec – Sobecki; Ubowski, Komorski, Jeziorski oraz Krzyżek.
Trener: Andriej Sidorienko

Sokił: Diaczenko – Filimonow, Tołstuszko; Czerdak, Mazur, Babyneć – Bondarew, Ałeksiuk; Błahy, Janiszewski, Borodaj – Połonycki, Jewsejczyk; Śliusar, Romaszczenko, Żerebko – Horluszko, Krawczenko; Goworuszko, Kaczan Kostromitin.