zklepy.pl
Image default

Towarzyskie starcia NHL z KHL? To możliwe! Rozmowy są w toku

Władze KHL rozmawiają z przedstawicielami NHL nt. organizacji pokazowych meczów we wrześniu. Do Rosji miałby się udać Washington Capitals oraz Tampa Bay Lighting.

Władze Kontynentalnej Hokejowej Ligi są w trakcie rozmów z szefostwem ligi NHL w sprawie pokazowych meczów, które miałby się odbyć we wrześniu w Rosji. Aleksiej Morozow i spółka chcą ściągnąć do kraju zespoły: Washington Capitals oraz Tampa Bay Lightning. To ekipy, w których występują rosyjskie gwiazdy. Byłaby to okazja dla rosyjskich kibiców, by ponownie na tafli zobaczyć swoich ulubieńców: Aleksandra OwieczkinaJewgienija KuzniecowaDmitrija OrłowaIlję SamsonowaAleksandra WasilewskiegoNikitę Kuczerowa oraz Michaiła Siergaczowa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że “Caps” mieliby zmierzyć się z Dynamem Moskwa, czyli macierzystym klubem Owieczkina, z kolei “Błyskawice” za rywala obrać miałby CSKA Moskwa (klub Kuczerowa) lub Mietałłurg Magnitogorsk. Sprawa jest jednak otwarta i nie wiadomo, czy oba spotkania miałby się odbyć w Moskwie, czy w grę wejdzie także inna drużyna.

Co ciekawe Capitals grali w Europie w 1981 i 1989 roku. W erze Owieczkina nie zdarzyło się to jednak ani razu. Lightning były jedną z czterech drużyn, które w 2008 roku brały udział w NHL Premiere, a w 2019 roku rozegrały dwumecz z Buffalo Sabres w Sztokholmie w trakcie Global Series.

Historia negocjacji KHL z NHL sięga 2019 roku. Wtedy Washington Capitals i St. Louis Blues były rozpatrywane jako dwie drużyny, które w ramach Global Series miały zagrać w Rosji spotkania sezonu zasadniczego ligi NHL. Negocjacje skończyły się jednak fiaskiem. Rozmowy zostały jednak wznowione wkrótce, a ich tematem były mecze pokazowe z udziałem “Caps” w Rosji. Wtedy na świecie rozszalała się pandemia koronarwirusa i temat został zawieszony na ponad półtora roku. 

Sprawa na tapet wróciła we wrześniu 2021 roku podczas “NHL Media Days” w Chicago. Bill Daly – zastępca Gary’ego Bettmana stwierdził wtedy, że ma nadzieję, że już wkrótce poznamy odpowiedź na to, czy uda się wysłać Capitals do Rosji. Wygląda na to, że sprawa nabrała tempa, a pomogła w tym zmiana prezydenta IIHF. Były prezydent René Fasel został konsultantem w Rosyjskiej Federacji Hokeja, a także ligi KHL. Jego dobre stosunki z władzami NHL miały pomóc dopięciu tej sprawy na ostatni guzik.

– W tej sprawie jestem wielkim optymistą – mówił wtedy Daly.

Historia pojedynków graczy ligi NHL z reprezentacją ZSRR sięga lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy pod nazwą “Super Series” w latach 1976 – 1991 poszczególne zespoły ligi NHL mierzyły się z drużynami ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Co ciekawe ostatnie spotkanie w Rosji z udziałem drużyny z ligi NHL odbyło się w 2010 roku. Wtedy SKA Sankt Petersburg podejmował zespół Carolina Hurricanes. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:3 dla gospodarzy.

Najnowsze artykuły

NHL: Pittsburgh pewnie wygrywa. “Capitals” bezradne u siebie

Jan Stepiczew

NHL: Grad bramek w Vancouver. Wysoka porażka Edmonton

Jan Stepiczew

Wystartował sezon w NHL. Niespodzianka w Pittsburghu, “Jastrzębie” wygrywają

Jan Stepiczew

Skomentuj